V Paríži bolo odsúdených päť mladých mužov, ktorí sa nechali zlákať k pomoci v boji radikálov v občianskej vojne v Sýrii. Ich rozhodnutie ovplyvnil jeden z najznámejších francúzskych džihádistov, informuje THE LOCAL.

Všetci piati odsúdení sú mladí muži vo veku do 30 rokov a boli obvinení zo spolupráce s teroristickou organizáciou. K tejto spolupráci ich priviedol francúzsky štátny príslušník senegalského pôvodu Omar Diaby, ktorý už v minulosti čelil podozreniam z posielania bojovníkov z Francúzska do sýrskeho konfliktu.

Najväčšie tresty si od súdu odniesli Ali Abzouzi a Luck Manodritta. Dostali šesť a osem rokov odňatia slobody. Obaja strávili v rokoch 2013 a 2014 niekoľko mesiacov v Sýrii.

Ďalší dvaja – Cedric Belly a David Assil – boli odsúdení po trojročnom trestom plus jednoročnej podmienke za to, že sa k svojim vyššie spomenutým kolegom pokúšali pridať.

Posledným odsúdeným je Magomed Bagajev. Bol uznaný vinným z pomoci mladej žene pri jej ilegálne ceste do Sýrie.

Z pomoci tejto žene bol obžalovaný aj ďalší zatknutý – Rouslan Bagajev. U neho sa však vina nepodarila preukázať a preto ho súd oslobodil.

Pri súdnom procese vyšiel najavo značný vplyv, aký na mladých radikálov mal známy džihádista Omar Diaby. V rokoch 2013 a 2014, kedy ich lákal k spolupráci, boli všetci muži ešte veľmi mladí.

Obžalovaní počas svojich výsluchov Diabyho označili za skúseného priateľa, ktorý svojimi názormi ovplyvňuje myslenie mladších ľudí a vymýva im mozgy.

Podľa vyšetrovateľov Diaby, ktorý je známy tiež pod menom Omar Omšení, vytvoril v okolí francúzskeho mesta Nice veľmi dobre organizovanú sieť na nábor nových džihádistov.

Spojené štáty už v minulom roku Diabyho označili za „globálneho teroristu“, na ktorého sa vzťahujú americkej sankcie a odhaduje sa, že k ceste do vojnovej Sýrie zlákal asi 50 francúzskych bojovníkov.

Diaby bol po určitú dobu považovaný za mŕtveho, ale vlani sa objavil na verejnosti, keď cez Skype poskytol rozhovor francúzskej televíznej stanici France 2.