Gazprombank (GPB) plánuje predať svoj podiel na tureckom obchodníkovi s komoditami Akfel Holding a samotný Gazprom plánuje predať tamojšiu pobočku Bosphorus gas. Týmto krokom by ruský energetický gigant z Turecka definitívne odišiel a zostala by mu len rola dodávateľa zemného plynu. Informuje The International Massmedia Agency.

Gazprom by si tak uvoľnil ruky vo tvrdom vyjednávaní o cenách plynu s Tureckom, pretože už by nemusel brať ohľad na ziskovosť svojich aktivít na tureckom trhu.

Ako nedávno vyhlásil námestník generálneho riaditeľa Gazpromu Alexander Medvedev, turecký trh stráca atraktivitu ako kvôli oslabeniu tureckej líry a regulačným opatreniam, tak kvôli nepredvídateľným faktorom. Podľa zdrojov však významným faktorom bola aj minuloročná strata firmy Bosphorus gas vo výške asi 100 miliónov eur.

Turecký trh bol ešte pred tromi rokmi natoľko sľubný, aby sa pre Gazprom stal, po Nemecku, z hľadiska objemu predaja druhým najväčším odbytiskom. V skutočnosti však došlo k stagnácii. Pozícia ruského plynu utrpela, pretože Turecko aktívne pracuje na diverzifikáciu svojich zdrojov tejto suroviny, zvyšuje počet terminálov pre skvapalnený zemný plyn, a tiež sa stretáva so silnou konkurenciou uhlia.

Gazprom je teraz v arbitráži so všetkými tureckými zákazníkmi vrátane štátnej spoločnosti Botas.

Denník Kommersant však poznamenáva, že definitívne rozhodnutie o odchode z Turecka doposiaľ nepadlo, a navyše vo februári bola založená firma Gazprom Turkey Enerji A.S., ktorej zakladateľom je Gazprom Schweiz.