THE INDEPENDENT: Trump ukončil dlhodobú tradíciu Bieleho domu. Ramadánová večera iftár je minulosťou

Americký prezident Donald Trump ukončil dvadsaťročnú tradíciu Bieleho domu, ktorou bola každoročná večera zvaná iftár, čo je prvé jedlo po ukončení pôstu v rámci ramadánu – moslimského svätého mesiaca. Iftár sa podáva pri západe slnka na konci deviateho mesiaca islamského lunárneho kalendára, píše THE INDEPENDENT.

Tradícia sa každoročne konala ako pod Clintonovým vedením, tak pod vládou Georgea W. Busha i Baracka Obamu, ale v roku 2017 našla svoj koniec. Biely dom vydal v sobotu večer namiesto večere jednoduché vyhlásenie:

„Moslimovia v Spojených štátoch sa počas svätého mesiaca ramadánu pripojili k ľuďom po celom svete, aby sa zamerali na činy viery a lásky. Počas tohto sviatku si pripomíname dôležitosť milosrdenstva, súcitu a dobrej vôle. Spojené štáty teraz obnovujú svoj záväzok tieto hodnoty dodržiavať. Eid Mubarak (Požehnaný sviatok)! „

„Tento deň ponúka príležitosť na zamyslenie sa nad spoločným záväzkom budovať mierumilovné a prosperujúce spoločenstvo,“ stálo vo vyhlásení. Začiatkom mesiaca však minister zahraničia Rex Tillerson uviedol, že vláda tentoraz nebude moslimskú večeru organizovať.

Bývalý prezident Thomas Jefferson, ktorý bol obhajcom náboženskej slobody, usporiadal prvý iftár v roku 1805 na počesť tuniského veľvyslanca Sidi Soliman Mellimelliho. V roku 1996 sa tradícia obnovila a trvala až do tohto roku. V tomto roku usporiadala iftar vtedajšia prvá dáma Hillary Clintonová, na večeru sa zišlo až 2150 osôb.

Večeru každoročne hostil aj prezident Geroge W. Bush, a to aj po útoku z 11. septembra roku 2001. Bush vtedy uviedol, že USA bojujú proti terorizmu, nie proti islamu. Americkí moslimovia dúfali, že sa večera uskutoční v Bielom dome aj tento rok ako symbol jednoty po náraste počtu zločinov z nenávisti voči moslimskej komunite, ktorý je najvyšší od roku 2001.

Lenže súčasný prezident sa už v rámci svojej kampane ostro vymedzoval voči moslimom, keď povedal, že im zakáže vstup do krajiny a potom, čo bol zvolený do čela štátu, vydal zákaz na vstup do krajiny ľuďom zo siedmich prevažne moslimských krajín. Jeho rozhodnutie ale nebolo prijaté súdom.

Podľa denníka The Hill Biely dom obvykle pri príležitosti večera na konci ramadánu hostil „prominentných členov moslimskej komunity, diplomatov i členov Kongresu.“ Novinár Hayley Miller z Huffington Post uviedol, že sa jedná len o ďalšiu „facku do tváre moslimov po celom svete.“

Kritikou nešetrili ani používatelia sociálnych sietí. „Ak ste doteraz pochybovali o tom, že je tento muž rasista, tu máte odpoveď,“ napísal na Facebooku užívateľ Joe Vasquez o Donaldovi Trumpovi.


Publikovaný

v

,

od

Značky: