Donald Trump raketovými útokmi na Sýriu pritiahol pozornosť celého sveta, ale oveľa menšia pozornosť bola venovaná riskantným a stále barbarštějším vojenským akciám jeho administratívy v iných častiach sveta, napísal v komentári Guardianu Trevor Timm. Podľa neho v súčasnej dobe americký prezident otvorene priznáva, že nemá tušenie, čo robiť ďalej v Sýrii, a že administratíva a Kongres nemá plán v prípade zmeny režimu v Damasku. Navyše sa zdá, že sa nikto nestará o to, že útoky na Sýriu stavia Spojené štáty, podľa ruského premiéra, na pokraj vojenskej konfrontácie s Ruskom.

Cez všetky tieto alarmujúce správy by sme mali tiež venovať pozornosť neuveriteľnému zvýšenie počtu úmrtí medzi civilným obyvateľstvom (len v marci, zahynulo asi tisíc ľudí), v dôsledku „nedbanlivosti“ vojenských kampaní Trumpová administratívy na Strednom východe, najmä v Iraku a Jemene.

Mnohé útoky, uskutočnené americkou armádou pod zámienkou boja proti IS, spôsobili vážne škody civilnému obyvateľstvu v týchto krajinách, napísal Trevor Timm.  

Takže, za Trumpa sa výrazne zvýšila početnosť používania bezpilotných lietadiel k útokom. Podľa Rady pre medzinárodné vzťahy (Council on Foreign Relations) útočili v marci americké drony každých 1,8 dní (za Obamu – každých 5,4 dní).

Okrem toho Trumpová administratíva reaguje na jadrový program Severnej Kórey „ešte aktívnejším rinčaním zbraní“: cez víkend poslala americké lode do regiónu demonštrovať silu.  

Pred niekoľkými týždňami americký minister obrany, ako médiá informovali, plánoval neuveriteľne nebezpečnú operáciu obsadenie iránskej lode v medzinárodných vodách. Podľa Timma bol nepopierateľný akt agresie bol dočasne odložený vzhľadom k tomu, že sa tento plán zverejnil v tlači. Avšak to nezastavilo Trumpa pred ďalším zhoršením vzťahov s Teheránom.

Vrcholom „šialenstva“ 16 rokov od začiatku najdlhšie sa vlečúce vojny v americkej histórii, vysoko postavený generál povedal Kongresu, že armáda chce vyslať ešte viac vojakov do Afganistanu, aby našla cestu von z „slepej uličky“.

Pred pár týždňami, pokračuje autor článku, prestala Trumpová administratíva zverejňovať počty ďalších ozbrojených jednotiek, ktoré majú bojovať v zahraničí. Teraz nemá americká verejnosť tušenie, čo ich vojaci robia v týchto krajinách, upozornil Trevor Timm.

„Je samozrejmé, že Bašár Asad je monštrum a mäsiar a Sýrčania v posledných piatich rokoch neuveriteľne trpeli. Severná Kórea je potenciálne nebezpečná a nepredvídateľná krajiny, a Irán na svetovej scéne nie je neškodný hráčom. Avšak predstava, že sa vedením vojen proti týmto krajinám a posilnením bojov v nich niečo vyrieši, je v rozpore s poslednými 15 rokmi histórie, počas ktorej sa Spojené štáty napadli jednu krajinu po druhej, zvrhli ich vodcov, aby vyvolali ešte väčší chaos a posilnili ničenie , a stratili bilióny dolárov a milióny životov, „napísal Timm.

Podľa autora vedie Trumova administratíva Spojené štáty a celý svet do katastrofy. A pritom politici, médiá a všetko ti, ktorí môžu mať vplyv na amerického prezidenta, tomu nevzdorujú uzatvára Trevor Timm