THE GUARDIAN: Ako sa blíži koniec konfliktu v Sýrii vojnový stret medzi USA a Ruskom sa zdá byť nevyhnutelný

Boj o vplyv v Sýrii medzi Washingtonom a Moskvou po ukončení vojny v krajine zvyšuje riziko priamej konfrontácie medzi Ruskom a Spojenými štátmi, ktorá môže začať úplne náhodnou udalosťou, varuje The Guardian.

„Nedávne udalosti pripomínajú sprostredkované konflikty medzi oboma veľmocami pred koncom studenej vojny, ale s ďalšími rizikami, pretože prijaté pravidlá a formálne komunikačné kanály do značnej miery už nie sú platné,“ poukazuje Mary Dejevská vo svojom materiáli pre The Guardian.

V poslednom čase došlo k alarmujúcej situácii 18. júna, kedy US Air Force zostrelili fighters syrských vládnych síl, pripomína autorku. Nasledujúci deň Rusko vyhlásilo, že bude zostrelovať všetky americké lietadlá na západ od Eufratu a považovať ich za potenciálny cieľ. Bezprostredne po tom, čo Washington obvinil Moskvu, že jeho stíhačky vykonávajú manévre v nebezpečnej blízkosti amerických lietadiel v oblakoch nad Baltským morom.

„Vznikol dojem, že nezadržitelne narastá napätie a riziko po celej  hranici oddeľujúcej Východ a Západ a situácia, v ktorej každá chyba môže viesť k priamej konfrontácii, sa stáva len otázkou času,“ upozorňuje Guardian.

Najnebezpečnejším miestom zostáva Sýria hoci sa vojna blíži ku svojmu koncu,  prezident Bašár Asad si je podľa všetkého istý, že bude môcť obnoviť moc nad celou krajinou. Rozhovory o rozdelení Sýrie, nových hraniciach a autonómnych regiónoch prestali. Je zrejmé, že teraz sa pripravuje boj medzinárodných hráčov o dominantný vplyv v oblasti, vidí situáciu Mary Dejevská.

Ruské ciele v Sýrii boli od začiatku jasné. „Moskva má v úmysle zachovať Sýria ako celistvý štát. Pre Rusko sú Irak a Líbya príkladom toho, čoho by sa Sýria s príslušnou podporou mala vyvarovať. Ruská vernosť Asadovi bola zabezpečená, pretože bol jediným človekom schopným zachovať jednotu Sýrie, „konštatovala novinárka.

Na rozdiel od Moskvy, je pozícia Washingtonu zdá sa, mierne povedané, v rozpore, poukázala novinárka. Keď bol prezidentom Barack Obama, Spojené štáty podporovali celý rad opozičných skupín, a trvali na tom, že Asadov odchod musí byť nevyhnutnou podmienkou pre akékoľvek urovnanie.

Mnohí verili, že vzostup Donalda Trumpa k moci môže znamenať prudkú zmenu v politike Spojených štátov voči Sýrii. „Na jednej strane jeho snahy na zlepšenie vzťahov s Ruskom naznačovali možnosť diplomatického riešenia, na strane druhej Trump sľúbil, že Spojené štáty nebudú zasahovať do cudzích vojen , „pripomína Guardian.

V skutočnosti nedošlo k žiadnym zmenám. Ku zblíženie s Moskvou ani nezačalo kvôli protiruskému humbuku vo Washingtone. Najskôr sa Trump rozhodol – alebo bol k tomu presvedčený – aby zaviedol „červenú líniu“, skôr navrhovanú Obamom, než ním samotným. Potom vydal rozkaz k bombardovaniu sýrskeho letiska po chemickom útoku v Idlib. Spojené štáty pokračujú v podpore povstaleckých skupín v takom rozsahu, že americká armáda zostrelila lietadlo sýrskych vládnych síl. Pričom sa v tomto prípade jedná o nejasné poslanie, poznamenáva autorka.

„Rastúce napätie možno pripísať neporiadkom v administratíve USA, kde mnoho pozícií zostáva neobsadených, a kedy nepriateľstvo k Trumpovi neklesá. Druhou príčinou môže byť pocit, a to ako vo Washingtone, ako aj v Moskve, že koniec je naozaj blízko, a tiež skutočnosť, že Rusko bude chcieť udržať alebo zvýšiť svoj vplyv, zatiaľ čo Spojené štáty ešte len musia definovať svoje zámery. Ďalším vysvetlením môže byť hlboké – a nebezpečné – Trumpovo nepriateľstvo voči Iránu, „uvádza sa v článku.

Nič z vyššie uvedeného nie je príliš ukľudňujúce. Snáď len konzistentnosť Ruska je čitateľná. Ale konečná fáza konfliktu v Sýrii by mohla byť nebezpečná, pretože americko-ruské súperenie o vplyv v mieri zvyšuje riziko náhodnej vojny, uzatvára autorka.

 


Publikovaný

v

,

od

Značky: