THE DIPLOMAT: Čína začal pristávať na Juhočínskych ostrovoch s bombardérmi

Minulý týždeň sa v piatok objavili správy, že Vzdušné sily Čínske ľudovej oslobodzovacej armády (PLAAF) po prvýkrát pristáli so strategickým bombardérom H-6K na jednom z ostrovov Juhočínskeho mora. Čínsky štátny denník People’s Daily zdieľa zábery bombardéra pristávajúceho na letisku.

[sociallocker][/sociallocker]

Ostrov, o ktorý sa hovorilo, bol Woody Island, na ktorom leží najväčšia čínska vojenská základňa v Juhočínskom mori. Woody Island je súčasťou Paracelových ostrovov, ale predpokladá sa, že možné čínske vojenské aktivity sa budú odohrávať na siedmich umelých ostrovoch, ktoré Peking tiež kontroluje v skupine ostrovov Spratly.

Okrem trvalého umiestnenia vojenského personálu na Woody Island, Čína sem nasadila stíhačky J-11, rakety zem-vzduch HQ-9, protilodné rakety YM-62 a inú techniku.

V poslednej dobe zaradila Čína Woody Island do portfólia stratégií v Spratly, keď v Spratly nasadila rakety zem-vzduch a anti-lodné rakety. Peking tiež nasadil elektronické vojenské vybavenie na Fiery Cross Reef, na jeden zo siedmich umelých ostrovov v ostrovoch Spratly.

Na základe piatkového pristátia H-6K na Woody Island sa dajú pravdepodobne predpovedať podobné operácie na útese Subi, útese Fiery Cross a útese Mischief – čo sú tri umelé ostrovy v Spratly vybavené pristávacími dráhami a hangármi dosť veľkými na príjem variánt Xian H-6 vrátane H-6K. H-6  je silne upravená a modernizovaná verzia dvojmotorového bombardéra Tupolev Tu-16 z čias Sovietskeho zväzu.

Vojenský význam možnosti pristávať bombardérmi buď na Woody Island, alebo na troch umelých ostrovoch Spratly schopných prijať tieto lietadlá, nie je zanedbateľný. Dlhý dosah modelu H-6K by mu poskytoval pokrytie takmer celej juhovýchodnej Ázii, okrem častí Mjanmarska a Indonézie.

Ako uviedla minulý týždeň Námorná iniciatíva pre transparentnosť v Ázii, „všetky päť filipínskych vojenských základní označených na rozvoj na základe „Dohody o rozšírenej spolupráci v oblasti obrany medzi USA a Filipínami“ sú pokryté bojovým dosahom bombardérov H-6K štartujúcich zo záákldní v Juhočínskom mori.

PLAAF však pri rozhodovaní o tom, kedy a ako bude umiestňovať svoje bombardéry v Juhočínskom mori, bude brať do úvahy nielen bojový dosah. Treba zvážiť, že vzhľadom na predpokladanú prítomnosť amerického námorníctva v regióne, budú akékoľvek letecké aktíva vybudované v súostroviach Spratly alebo Paracel prvoradé pre presné útoky, čím sa kontinentálne základne stanú oveľa bezpečnejšími. Pri leteckom doplňovaní paliva môžu varianty H-6 značne rozšíriť svoj bojový polomer.

Piatkové pristátie kryštalizuje trend, ktorý prebieha už niekoľko mesiacov. Čína urýchľuje vojenské využitie svojich základní v Juhočínskom mori, keďže Spojené štáty pod vládou Trumpa posilnili tempo operácií na zabezpečenie  slobody navigácie a prítomnosti.

Zdroj: The Diplomat


Publikovaný

v

,

od

Značky: