Včera bola oznámená zmena základného dokumentu Hamasu. V roku 1988 hnutie vzniklo ako islamistický projekt, keď sa svojou chartou prihlásilo k Moslimskému bratstvu. V tomto dokumente sa vyzýva explicitne na boj so Židmi a prisahá na zničenie a zánik Izraela. Do charty zakomponovalo aj slogan Moslimského bratstva „Allah je náš cieľ, prorok je náš vzor, Korán je naša ústava, džihád je naša cesta a smrť v mene Allaha je naše najvznešenejšie úsilie„. Politické smerovanie bolo založené na náboženstve, kde sa priamo hovorí, že „V deň, keď nepriatelia uzurpujú časť moslimskej krajiny, džihád sa stáva individuálnou povinnosťou každého moslima„.
Treba pripomenúť, že nejde o žiadny radikalizmus, ale len o doslovné naplnenie základného cieľa každého moslima – t.j. dosiahnuť vládu Allaha na celom svete. Tento cieľ je tak fundamentálny a základný, že každý moslim musí z neho odvodzovať svoje konanie. Umma, islamské spoločenstvo je viac ako národ, moslimovia sú súčasťou celosvetového pohybu. Islam znamená podriadenie sa vôli Allaha a jeho odkazom pre veriacich je konať tak, aby presadili jeho vôľu ovládnuť celý svet. Inak povedané, akákoľvek časť sveta na zemeguli, ktorá sa v histórii ocitla pod nadvládou islamu sa stáva trvalou a večnou súčasťou islamského sveta. Zmena vláda z islamskej na neislamskú je naopak dôvodom na večný, nikdy nekončiaci džihád, boj všetkými prostriedkami za splnenie základného príkazu Allaha. V charte sa Hamas identifikuje ako „humanistické hnutie,“ ktoré umožňuje koexistovať s „náboženstvami knihy,“ t.j. judaizmom a kresťanstvom, len za jednej podmienky – že vládnuť bude islam…
Uvedená charta plná nenávisti a antisemitských výpadov, bola platná celé desaťročia až dodnes. V novom manifeste sa píše, že Hamas nebojuje proti Židom samotným, ale proti Izraelu ako okupantom.
„Hamas tvrdí, že jeho konflikt je so sionistickým projektom a nie so Židmi kvôli ich náboženstvu,“ povedal na tlačovej konferenci v Dauhá v exile žijúci šéf Hamasu Khaled Masahal „Hamas nemá viesť boj proti Židom preto, že sú Židia, ale bojovať proti sionistom, ktorí obsadzujú Palestínu. Napriek tomu sú to sionisti, ktorí neustále identifikujú judaizmus a židov s vlastným koloniálnym projektom a nezákonnou existenciou.“
Jerusalem Post však tvrdí, že ide len o premaľovanie fasády, aby sa stal Hamas prijateľným pre západnú verejnosť. V skutočnosti sa ciele nemenia, Hamas neustále považuje Izrael za nelegitímny štát a neuznáva právo na jeho existenciu.
Times of Israel zverejnil vyhlásenie úradu premiéra Netanyahua
„Keď Hamas zastaví budovanie tunelov, bude míňať svoje zdroje na civilnú infraštruktúre a prestane s výchovou k zabíjaniu Izraelčanov – to bude skutočná zmena. Ale to sa nestalo„.
„Hamas sa pokúša oklamať svet, ale to nebude mať úspech,“ myslí si David Keyes, hovorca Netanjahuom.
„Predstavitelia Hamasu denne volajú po genocíde všetkých Židov a zničení Izraela,“ dodal. „Kopú teroristické tunely a vypúšťajú tisíce a tisíce rakiet na izraelských civilistov. Školy a mešity vedené Hamasom učia deti, že Židia sú opice a ošípané. To je skutočný Hamas.“
V komentári Fox News už samotný nadpis vyjadruje pochybnosť. Tvrdí, že hoci sa Hamas formálne zmenil, staré ciele ostávajú. Hoci Hamas pripúšťa založenie palestínskeho štátu v hraniciach z roku 1967 (západný breh Jordánu, Gaza a východný Jeruzalem), považuje to len za dočasné riešenie. Nový dokument síce nevolá priamo po zničení Izraela, ale „odmieta akúkoľvek alternatívu k úplnému oslobodeniu Palestíny od rieky ku moru.“
Aj keď samotná možnosť vytvorenia štátu podľa hraníc z roku 1967 je ústupom od pôvodných radikálnych stanovísk a naopak približuje sa k postoju hnutia Fattah, ktoré je konkurentom Hamasu pri snahe získať kontrolu nad palestínskymi Arabmi, podľa analytikov to neznamená, že sa obe hnutia zblížia.
Vo vyhlásení sa tiež nanovo definuje Hamas ako výhradne palestínske hnutie a nie ako v pôvodnom dokumente pobočka egyptského Moslimského bratstva. Táto zmena bola vedená zrejme snahou o zlepšenie vzťahov so sekulárnou vládou v Káhire, ktorá Moslimské bratstvo považuje za teroristickú organizáciu. Rovnaký postoj k Moslimskému bratstvu majú aj v Saudskej Arábii a Spojených arabských emirátoch. Tieto krajiny sa podľa Jerusalem Post zatiaľ k iniciatíve Hamasu nevyjadrili.