Tenistka Serena Williamsová: obeť, alebo súčasť predátorského hnutia?

Počas dnešného dňa sa médiá bavili na karikatúre rozzúrenej tenistky Sereny Williamsovej. To čo sa práve okolo tejto karikatúry udialo, je iný príbeh.

[sociallocker][/sociallocker]

Pripomeňme si, čo sa stalo.

Austrálsky výtvarník Mark Knight vo svojom komikse nelichotivo zobrazil vášnivý výlev americkej tenistky Sereny Williamsovej zo ženského finále tohtoročného tenisového US Open.

Williamsová sa začala hádať s rozhodcom kvôli penalizácii za porušenie pravidiel. Rozhodcu označila za zlodeja, ktorý jej neprávom ukradol hru a obvinila ho zo sexizmu. Neskôr sa vyjadrila, že na kurte bojovala „za práva žien„.

Knightova kresba ukazuje výbuch hnevu Williamsovej a vedľa nej ležiaci detský cumlík, zatiaľ čo v pozadí sa rozhodca pýta jej súperky Naomi Osakovej, či by ju „jednoducho nemohla nechať vyhrať„. Karikatúra vyšla v pondelok na stránkach najčítanejšieho austrálskeho denníka The Herald Sun a vyvolala nemalú kritiku.

Obrázok tenistky nahnevane dupajúcej po svojej rakete okamžite začali mnohí odsudzovať ako rasistický a sexistický. Autor obvinenia odmieta a za kresliara sa postavil aj jeho zamestnávateľ, denník The Herald Sun.

Obvinenia však neprestávali a následok bol desivý.

Autora sociálne siete „zostrelili„. Prestal existovať. S veľkou pravdepodobnosťou preto, že sa na neho vrhli „Social Justice Warriors“ (samozvaní bojovníci za sociálnu spravodlivosť).

Mechanizmy na sociálnych sieťach sú totiž nastavené tak, že keď vás v krátkom čase nahlási niekto za „rasizmus,“ budete automaticky zablokovaní.

To vyvoláva otázky, či ešte sociálne siete fungujú ako miesto na diskusiu, alebo už len na propagandu tých „správnych názorov„. Fakticky stačí skupina aktivistov a tí zničia kohokoľvek. Na Slovensku by mohol svoje rozprávať napríklad Oskar Dobrovodský, ktorému dokážu účet zablokovať doslova v priebehu minút…

Aj tí menej radikálni potom autorovi kresby vyčítali – vraj je to príliš prehnané. Karikatúra sa teda už nesmie karikovať?

Pritom v minulosti bola Serena Williamsová znázorňovaná skutočne všelijako a nikoho to netrápilo.

Doba sa zmenila

To, čo by pred pár rokmi každý pochopil ako satirické znázornenie neslušného správania, dnes je považované za rasizmus. A keďže sa Williamsová „bráni“ bojom za ženské práva, rozhodca, ktorého obvinila zo sexizmu, možno bude rád, ak si za pár rokov zoženie miesto predavača v McDonalde. Z tejto pozície ju potom bránia spomenutí fanatici, ktorí „bojujú“ za menšinové práva (bez ohľadu na to, či si to menšina praje alebo nie).

Lenže toto nebol prvý prípad. Williamsová je známa svojou mimoriadnou agresivitou. V roku 2009 predviedla na kurte podobný výstup s Clijstersovou.

Len vtedy ešte nebola atmosféra honu na čarodejnice a svet Williamsovú odsudzoval.

Pripomeňme si však ďalšiu karikatúru

Podľa úniku dokumentov WADA mala Serena Williamsová okrem kortikoidov (prednisone, prednisolone and methylprednisolone) aj právo na používanie oxykodonu a hydromorfonu. Tieto lieky sú predpisované na utlmenie bolesti. Lenže už sa príliš nespomína, čo spôsobujú. Látky oxykodon, resp. hydromorfon sú silne návykové opiáty. Pokiaľ vznikne závislosť, dochádza ku zmene psychiky, čo môže mať za následok aj spomínané výbuchy agresivity

Je možné, že Serena Williams je v skutočnosti hráčka, ktorá má zmenenú stavbu tela a psychiku následkom farmaceutického dopingu?

Kortikosteroidy pomáhajú naberať svalovú hmotu, preto sú na zozname zakázaných látok. Muskulatúra oboch sestier Williamsových je dlhodobo povestná. Možno je to nielen kvôli intenzívnemu tréningu a prirodzenej stavbe tela

Ako vidno z úvodnej snímky, Serena Williamsová pritom nie je určite taká škaredá ako ju znázorňujú na základe karikatúr a schválne uvádzaných snímok z vypätých momentov zápasu. Po ukončení športovej činnosti z nej bude možno príjemná sympatická žena.

Napriek tomu je opodstatnená obava, či sme nezašli príliš ďaleko. Serena Williamsová nikdy nebola vzorom slušného správania a možno ani poctivého športovca. Karikatúry sú plne oprávnené. Je to niečo, čo dáva spoločnosti spätnú väzbu.

Ak bude môcť Williamsová robiť čo chce, len preto, lebo je žena a čierna, začína to pripomínať správanie určitých skupín obyvateľov v Európe. Len preto lebo patria k nejakej „chránenej skupine„, nárokujú si nadpráva. Je pritom úplne jedno, či si to zaslúžia, lebo nie.


Publikovaný

v

,

od

Značky: