Vyberte položku Stránka

TELEGRAF: Už len dve tretiny mladých ľudí sa identifikujú ako heterosexuáli

TELEGRAF: Už len dve tretiny mladých ľudí sa identifikujú ako heterosexuáli

Anglický denník The Telegraph informuje o prieskume agentúry IPSOS MORI, ktorá skúmala postoje mladšej generácie. Tzv generácia Z vo veku 16-22 rokov sa hlási k heterosexualite menej ako predchádzajúce generácie

[sociallocker][/sociallocker]

Po mileniáloch sexuálne dospieva ďalšia generácia, ktorá je ešte ochotnejšia k experimentom. Homosexualita už dávno nie je tabu a za vyložene heterosexuálnych sa považujú iba dve tretiny z nich, ukázala štúdia anglických vedcov.

Kým medzi mileniálmi sa k heterosexualite hlásilo 71 percent, v generácii medzi 16 a 22 rokmi je to už len 66 percent, zistil výskum agentúry Ipsos Mori s tým, že je to najmenej naprieč všetkými generáciami. Oproti tomu stúpa percento mladých, ktorí sa už v ranom veku k homosexualite otvorene hlásia. V roku 2016 to boli dve percentá, teraz už štyri percentá dospievajúcich.

Podľa sociológov ovplyvňujú tento trend sociálne siete aj spoločenské médiá, vďaka ktorým majú mladí ľudia väčšiu šancu získať z internetu viac informácií. „Štatistika ukázala, že postoje najmladšej generácie sú otvorenejšie a tvárnejšie,“ uviedla Hannah Shrimptonová, ktorá sa tiež na výskume podieľala.

Predovšetkým táto generácia mladých vyrástla v čase, keď pohlavie ako jednoduchá binárna a pevná identita sa spochybňovalo oveľa viac a všade – je to nové a bude to mať vplyv na širšie pohľady na pohlavie, sexualitu a oveľa ďalšie aspekty identity,“ povedala pre denník Telegraph

Prieskum ukázal, že čím mladší ľudia, tým viac veria, že vzťahy medzi pármi rovnakého pohlavia môžu byť rovnako plnohodnotné ako vzťahy heterosexuálnych párov. Medzi ľuďmi vo veku 18-34 rokov v to veria viac ako dve tretiny opýtaných opýtaných, zatiaľ čo vo veku nad 55 rokov si to isté myslí len polovica respondentov.

Opačný postoj, t.j. že heterosexuálne vzťahy sú lepšie ako iné, zastáva polovica ľudí vo veku nad 55 rokov. V tomto s nimi súhlasí menej ako jeden z troch ľudí vo veku 18 až 34 rokov.

Súčasťou prieskumu bola aj časť týkajúca sa dôvery v médií. Podľa výskumu súčasná generácia verí spravodajstvu ešte menej ako predchádzajúca. Medzi 12 až 15-ročnými v prieskume z roku 2017 sa polovica domnievala, že správy, ktoré vidia na spravodajských webových stránkach a aplikáciách, boli úplne alebo väčšinou pravdivé, v porovnaní s 87% mladými mileniálmi, ktorí v roku 2008 odpovedali na to istú otázku.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This