Prvé kolo prezidentských volieb vo Francúzsku skončilo cez víkend víťazstvom centristického kandidáta Macrona s 23.9% s jasným náskokom pred líderkou Národného Frontu Marine Le Penovou s 21.4%. Títo dvaja kandidáti postupujú do druhého kola, ktoré sa uskutoční 7. mája 2017.
Prvé odhady volebných preferencií pred mnohými mesiacmi jednoznačne favorizovali Marine le Penovú ako víťazku prvého kola prezidentských volieb vo Francúzsku. Politici a analytici sa pri svojich komentároch predháňali v špekuláciách, kto sa jej postaví v druhom kole. Všetko vyzeralo tak jasne. N prvom mieste prvá dáma Národného Frontu s 30% nasledovanou „nejakým“ kandidátom.
Potom sa však dostavil „holandský efekt“. Prezidentskí kandidáti vo svojej predvolebnej rétorike podstatne pritvrdili. Gatestone Institute pred časom vydal stručný prehľad islamistických útokov a príznakov islamizácie vo Francúzsku a tá sústavná neomylná inklinácia krajiny ku islamu, tiché podriaďovanie sa, „Podvolenie“ mnohých Francúzov vydesila a boli ochotní prekúsnuť aj nechuť k voľbe toho, čo považovali za extrémizmus. Preto preferencie Národného Frontu a popularita jej líderky Marine Le Penovej neustále rástla. Keď sa však kandidáti ako Fillon alebo Mélenchon vyhranili v otázkach islamizácie a ochrany francúzskych záujmov vo vzťahu k Európskej Únii, t.j. vykradli slovník Národného Frontu, voliči naraz dostali aj inú, než „extrémistickú“ alternatívu. Tesne pred voľbami boli prieskumy veľmi vyrovnané. S miernym náskokom viedol líder hnutia En Marché! Emmanuel Macron nasledovaný v tesnom závese ďalšími troma kandidátmi – už spomínanou Marine Le Penovou, konzervatívcom Fillonom a komunistom Mélenchonom.
Voľby nakoniec dopadli podľa očakávania. 39 ročný reformátor a globalista Macron vyhral, pričom 48 ročnej Le Penovej sa podarilo prvýkrát dosiahnuť na druhé kolo prezidentských volieb. Pred voľbami sa odohralo niekoľko teroristickým islamských útokov, ktoré podľa všetkých prognóz mali podporiť práve obavy Francúzov z islamizácie a prinútiť ku podpore Národného Frontu, ktorý sa k týmto problémom staval najradikálnejšie. Čísla výsledkov však ukazujú, že maximum, čo tieto útoky dokázali, je účasť Marine Le Penovej v druhom kole. Francúzi nie sú ochotní experimentovať a podpora „protestných hlasov“ má len veľmi obmedzený potenciál, ktorý dosahuje v najpriaznivejšom prípade 20-30%. Je to rovnaký výsledok ako v Holandsku, kde protislamskú stranu PVV Gerta Wildersa volilo ďaleko menej ľudí ako sa pôvodne očakávalo.
Na treťom mieste skončil Fillon s 19,9 percentami a za ním ultraľavý Jean-Luc Mélenchon s 19,5 percentami.
Hneď po tom, čo boli jasní dvaja kandidáti do druhého kola, ozvali sa aj porazení. Socialista Hamon, ktorý sa zameral na podporu moslimov a dokonca aj organizácií spojených s teroristickým Moslimským bratstvom, podporil v druhom kole Macrona, rovnako ako porazený kandidát pravicových Republikánov Francoise Fillon. Macrona už podporil aj socialistický premiér Cazeneuve a očakáva sa podpora aj súčasného prezidenta Hollanda. Čo sa týka ľavicových podporovateľov Mélenchona, netreba ani na sekundu pochybovať, že pri voľbách obídu podporu „fašistky“ Le Penovej širokým oblúkom. Kandidátka Národného Frontu môže očakávať len minimum hlasov, ktorým viac vadí ostro prointegračná a probruselská pozícia Macrona, než jej hnedá nálepka.
Macron vo svojej víťaznej reči už zavelil ku kampani do druhé kola pod heslom „Chcem byť prezidentom vlastencov tvárou v tvár hrozbe nacionalizmu.“ Šikovne vymyslené. Na jednej strane otupí akcent Le Penovej na ochranu národných záujmov a na druhej strane vytvára z toho akýsi záporný koncept. Mnohí váhajúci voliči počúvajú na slovo patriotizmus, ktorý však obsahovo Macronovi príliš vlastný nie je. Jeho výroky, že na terorizmus si treba zvyknúť a že nie je ochotný sa pozrieť na zdroj problému, teoreticky dávajú viac zbraní do rúk Le Penovej. Ako sa však zdá, mobilizačný potenciál hrozby nestačí. Ľudia majú radi status quo a dynamickú víziu zmeny v rámci existujúceho systému. Túto požiadavku Macron v plnej miere poskytuje.
K nastávajúcej bitke sa vyjadril, keď vyhlásil, že sa bude snažiť zlomiť systém, ktorý „bol neschopný reagovať na problémy našej krajiny počas uplynulých 30 rokov„.
„Oddnes chcem stavať väčšinu pre vládu a pre novú transformácie. Tá sa bude skladať z nových tvárí a nových talentov, v ktorom každý muž a žena môžu mať svoje miesto,“ povedal.
Naproti tomu môže La Penová poskytnúť len hrozbu islamizácie, terorizmu a opäť len strach z globalizácie. Nebude to fungovať.