Vyberte položku Stránka

TASS: Rusko už požaduje od Kyjeva 325 miliónov dolárov na úrokoch!

TASS: Rusko už požaduje od Kyjeva 325 miliónov dolárov na úrokoch!

Rusko požaduje od Ukrajiny uhradiť 325 miliónov dolárov na úrokoch v súvislosti so zaplatením dlhu Moskve vo výške 3 miliardy dolárov.

Oznámil na zasadaní High Court of London (Vrchný súd) právnik The Law Debenture Corporation, advokát Michael Howard, zastupujúci ruskú stranu. Informuje TASS.RU.

Zdôraznil, že Kyjev nemá žiadny právny dôvod, aby neplnil rozhodnutie súdu o zaplatení ruského dlhu.

„Neexistujú žiadne právne dôvody pre neplnenie týchto povinností,“ zdôraznil.  Právnik tiež dodal, že „nevidí žiadny dôvod pre neplatenie úrokov v súvislosti s plnením dlhu“.

Podľa Howarda, existuje vážne nebezpečenstvo, že Kyjev nebude schopný plniť svoje záväzky.

„Ukrajina podniká kroky, ktoré komplikujú výkon rozsudkov,“ upozornil advokát.

Vrchný súd v Londýne v marci rozhodol túto záležitosť v zrýchlenom konaní. V tomto predbežnom rozhodnutí o postupe súd potvrdil pozíciu Ruska, ktoré trvalo na takom formáte vypočutia.

Ukrajinská strana naopak žiadala plnohodnotný súd, ktorý by zahŕňal štúdiu politických aspektov tohto prípadu.

V decembri 2013 ruský prezident Vladimir Putin sa s niekdajším prezidentom Ukrajiny Viktorom Janukovyčom dohodol, že Moskva dá Kyjevu úver na 15 miliárd dolárov pomocou umiestnenie ukrajinských cenných papierov.

Dlh bol vydaný v podobe eurobondov podľa anglického práva. Ako časť celkovej hodnoty boli 3 miliardy dolárov v dlhopisoch umiestnené na írskej burze cenných papierov 20. decembra 2013 a kúpené Ruskom na úkor národného sociálneho fondu.

Vláda Ukrajiny 18. decembra 2015 zaviedla moratórium na zaplatenie ruského dlhu, a následne to premiér Arsenij Jaceňuk vysvetľoval tým, že Rusko odmietlo podpísať dohodu o reštrukturalizácii dlhu na rovnakej úrovni ako so súkromnými veriteľmi.

Avšak, deň predtým v decembri, predstavenstvo MMF uznalo dlh Ukrajiny ako suverrénny pred Ruskom. To znamená, že povinnosť zaplatiť dlh znáša štát.

Rusko sa odvolalo na Vrchný súd v Londýne vo februári 2016. Ešte v decembri 2015 predstavoval dlh 3 miliardy dolárov plus nezaplatenie posledného kupónu 75 miliónov dolárov, a každý deň dlh rastie o 683 tisíc dolárov na úrokoch, uviedla ruská strana v správe súdu.

Ruská strana opakovane ponúkla Ukrajine riešenie tohto problému pri rokovacom stole, ale to sa nestalo vzhľadom na to, že Ukrajina to neuznáva ako štátny dlh.

O autorovi

Michal Sumichrast

Zameranie na Umenie a Kultúru / Editor Slobodného Výberu

Pin It on Pinterest

Share This