TASR: Oficiálne miesta v Česku klamali, chemická látka novičok sa v krajine vyrábala a skúmala

Podľa portálu TERAZ, tlačovej agentúry TASR, sa v Brne testovalo malé množstvo nervovoparalytického jedu novičok. Informoval o tom český prezident Miloš Zeman

Armáda v Česku vyvíjala a testovala nervový jed novičok, uviedol vo štvrtok večer na TV Barrandov prezident Miloš Zeman. Vychádza zo správy Vojenského spravodajstva. Iná správa o výskyte novičoku, ktorú pre neho spracovala Bezpečnostná informačná služba, ale podľa Zemana dospela k inému záveru.

[sociallocker][/sociallocker]

Vlani v novembri vo Vojenskom výskumnom ústave ministerstva obrany v Brne bol testovaný nervovo paralytický jed označovaný ako A230. Množstvo vyrobeného jedu bolo údajne pomerne malé a po testovaní bol tento jed zničený,“ citoval Zeman zo správy Bezpečnostnej informačnej služby (BIS).

Podľa BIS sa však nešlo o novičok. Zeman však prihliadol k názoru Vojenského spravodajstva, ktoré má podľa neho k týmto informáciám bližšie a podľa ktorého sa o novičok jednalo.

Môj záver znie – bol u nás vyrábaný a testovaný novičok, hoci v malom množstve, a potom bol zničený. Vieme kedy a kde to bolo a je pokrytectvo predstierať, že sa nič také nedialo,“ uviedol Zeman.

Nepýtal som sa na dôvody výskumu jedu, ale viem, že výskum bol zastavený a nepokračuje sa v ňom,“ dodal.

Uviedol ale, že aj Vojenský historický ústav a Štátny úrad pre jadrovú bezpečnosť zhodne tvrdia, že o novičok nešlo. Napriek tomu má najväčšiu dôveru v informácie Vojenského spravodajstva.

Ministerka obrany Karla Šlechtová (ANO) odmietla oznámenie komentovať s tým, že má len informácie v utajovanom režime. Zeman však povedal, že informácie, ktoré dostal, nepodliehajú vysokému stupňu utajenia a môže ich v nejakej miere zverejniť.

https://twitter.com/SlechtovaKarla/status/992134846083424261

Keď v marci Moskva označila Česko za jedného z možným pôvodcov novičoku, riaditeľ Vojenského výskumného ústavu v Brne Bohuslav Šafář povedal, že otravné látky sa v Česku vyrábajú výlučne na laboratórne účely, pripomína ČTK. Uviedol, že malé množstvo ich vyrába aj jeho ústav, ale má k tomu súhlas Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW). Rádovo ide o gramy, takže podľa Šafářa nejde o výrobu, ale skôr o „laboratórnu prípravu malého množstva„, kvôli otestovaniu ich vlastností.

Novičok bol anglických orgánov začiatkom marca použitý na otravu bývalého ruského agenta Sergeja Skripala a jeho dcéry Julie. Oficiálna správa Veľkej Británie tvrdí, že obaja útok prežili vďaka zákroku zdravotníkov.

Pražský hrad minulý mesiac informoval, že zadal BIS, aby vypracovala správu o stave nervového plynu novičoku v Česku .

Urobil tak po tom, čo Rusko obvinilo z pôvodu chemickej látky práve Českú republiku. Česká vláda pritom odmietla tvrdenie Moskvy ako vymyslené. Prezident bol za to potom kritizovaný zo strany niektorých politikov , podľa ktorých podkopáva dôveru v štátne inštitúcie.

Britské tajné služby nedávno uviedli, že našli laboratórium v Rusku, v ktorom bol novičok vyrobený . Samotné laboratórium Porton Down v anglickom Salisbury sa odmietlo vyjadriť k pôvodu látky.


Publikovaný

v

od