Vyberte položku Stránka

Taliansky parlament rozpustený pred novými voľbami

Taliansky parlament rozpustený pred novými voľbami

Čerstvý politický test pre EÚ s rastúcou silou populistickej opozície

Talianske parlamentné voľby budú veľkým politickým testom pre EÚ aj vzhľadom k rastúcej sile populistických opozičných síl v Taliansku. Taliansky prezident Sergio Mattarello by mal rozpustiť parlament a začať dvojmesačnú kampaň. O situácii v predvolebnom Taliansku informujú Financial Times.

Paolo Gentiloni, premiér zo sociálnej demokracie, uviedol, že dosiahol svoje ciele k „riadnemu zakončeniu vlády“ a tiež zdôraznil talianske oživenie po najhoršej kríze v povojnovom období.

Voľby budú súťažou medzi anti-establishmentovým hnutím Piatich hviezd, ktoré vedie v prieskumoch, posilňujú stredopravú formáciu vedenú bývalým premiérom Silvio Berlusconim v spojení s Ligou severu, ktorá je proti euru, ďalej je tu  stredoľavicová Partito Democratic (talianska sociálna demokracia, skratkou Pd) .

Každá z nich môže vyhrať štvrtinu až tretinu hlasov, takže víťaz bude mať ťažkú ​​pozíciu pre zostavenie vlády. Krajina sa môže dostať do dlhšieho obdobia neistoty, ktoré môže znepokojiť trhy aj zahraničné vlády.

Najhorší výsledok je ten najpravdepodobnejší: zablokovaný parlament bez potrebnej väčšiny na zostavenie vlády.

Taliansko malo naposledy voľby v roku 2013, kedy Pd tesne zvíťazila. To im umožnilo posledných päť rokov vládnuť, avšak tiež vystriedali troch premiérov: Enrico Letta, Matteo Renziho a teraz Gentiloniho.

Renzi zostáva lídrom Pd. Taliansko sa síce vrátilo k ekonomickému rastu, ale oživenie je chabé a Taliani moc konkrétne zlepšenia nevideli. Krajina sa musí vysporiadať so značným prílivom migrantov. Oboje viedlo k poklesu popularity Pd a zároveň posilnilo opozíciu.

Politológ Giovanni Orsini k tomu hovorí, že všetky znamenia „idú proti Renzimu.“ Zdá sa, že loď sa potápa, aj keď kvalita kampane má tiež svoju dôležitosť.

Hnutie piatich hviezd, ktoré podľa prieskumov vedie, pôvodne vylúčilo spojenectvo s inými stranami. Avšak kandidát na premiéra Luigi di Maio povedal, že by bol ochotný dohodnúť usporiadanie s inými stranami tak, aby bolo možné vytvoriť vládu.

O autorovi

Peter Králik

Európske záležitosti// Zahraničná politika//Komentátor relácii [MEDZI]PRIESTOR a [MEDZI]NAMI

Pin It on Pinterest

Share This