Talianska vláda pohrozila, že začne vydávať dočasné víza pre vstup na územie Európskej únie tisícom migrantov v snahe vysporiadať sa s opätovnou migračnou krízou. Predstavitelia krajiny už niekoľko týždňov varujú, že neustály príliv migrantov z Afriky sa stáva nezvládnuteľným, zatiaľ čo azylové centrá praskajú vo švíkoch. Teraz Taliansko prišlo s radikálnym riešením – poslať 200-tisíc migrantov, ktorým nedokáže pomôcť, na sever.
Razantný krok talianskej vlády, ktorý prezývajú ako „jadrová možnosť“, počíta s využitím smernice Bruselu, na základe ktorej by až 200 000 migrantov mohlo dostať dočasné vízum, umožňujúc im opustiť Taliansko a zamieriť naprieč Európou do inej krajiny.
Taliansko už niekoľkokrát naliehalo na svojich susedov, aby pomohli s humanitárnou krízou, ale žiadnej pozitívne reakcie sa doteraz nedočkalo.Vzhľadom k svojej geografickej polohe sa Taliansko stalo jedným z hlavných vstupných bodov do Európy pre imigrantov z juhu. Len v tomto roku už Stredozemné more do Talianska prekročilo viac ako 86 000 migrantov.
Výrazný nárast ľudí utekajúcich z Afriky dostal taliansku vládu, ktorá prestáva nekončiaci príliv migrantov zvládať, na kolená .Stovky žiadateľov o azyl sa teraz tiesnia v preplnených azylových centrách v malých dedinách po celej krajine. Miestni tieto centrá kvôli ich obsadenosti prezývajú „ľudské skladiská“.
Mattia Toaldo, analytik Európskej rady pre medzinárodné vzťahy, povedal pre The Times:
„Ak budú migranti aj naďalej prúdiť do Talianska a navyše sa im poskytnú víza pre prekročenie hraníc a opustenie Talianska, išlo by o jadrovú možnosť.Taliani už stratili všetku nádej, že im EÚ pomôže a môžu si povedať, pokiaľ z toho neurobíte všeobecný problém vy, urobíme to my’“.
Námestník talianskeho ministra zahraničia Mario Giro, senátor za vládnucu Demokratickú stranu, povedal, že o vydávanie dočasných víz pre migrantov sa diskutuje. Giro verí, že Taliansko môže zneužiť smernicu 2001/55 Európskej rady, ktorá bola vytvorená po konflikte na Balkáne a ktorá umožňuje udeliť dočasné európskej vízum veľkému množstvu odsunutých ľudí.
Ak sa Taliansko k tomuto kroku rozhodne, môže to dostať do ohrozenia Schengenský systém, ktorý občanom EÚ umožňuje voľný pohyb po kontinente.
Zároveň by zrejme došlo k eskalácii už tak napätých vzťahov so susedmi Talianska, Francúzskom a Rakúskom, ktorí na svojich hraniciach zaviedli hliadky a pohrozili nasadením armády, aby migrantov od prekračovania hraníc odradili.
https://www.youtube.com/watch?v=yWUfQdjWW8E