Strana SaS vyhlásila, že chce dosiahnuť uznanie Juana Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely. Tvrdí, že Lajčák a Šefčovič sú zbabelci.

Vo svoje správe, ktorú vydalo tlačové oddelenie strany sa o Guaidóovi vyjadrujú ako o človeku, ktorý „dovedie krajinu k skutočným demokratickým voľbám„. A že jeho neuznanie je vyjadrením „odporu k slobode a demokracii„.


M. Lajčák a M. Šefčovič by sa mali prestať správať zbabelo

Ak sa zopakuje situácia s bezpečnostnými stratégiami a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák nebude konať, poslanci strany Sloboda a Solidarita (SaS) sa pokúsia dosiahnuť, aby bez pričinenia vlády uznal slovenský parlament Juana Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely, ktorý dovedie krajinu k skutočným demokratickým a slobodným voľbám.

Aj na tomto príklade vidno, aké politické názory a hodnoty ovládajú vládnu koalíciu a ako ďaleko je táto vláda na čele so SNS a Smerom-SD vzdialená Európskej únii a našim spojencom na Západe. Sympatie k režimu, ktorý ekonomicky zruinoval Venezuelu a milióny občanov vyhnal z vlasti – to je mentálny svet Andreja Danka, Roberta Fica a ich niektorých pomýlených poslancov NR SR zo strán Smer-SD a SNS. Spoločným  menovateľom je odpor k slobode a demokracii, teda k skutočnej vláde ľudu,“ tvrdí poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák tak podľa liberálov opäť zlyhal na čele slovenskej diplomacie. „Mal by už konečne pochopiť, ako ho účasť v tejto vláde politicky a spoločensky diskvalifikuje. To isté sa týka aj prezidentského kandidáta Smeru-SD Maroša Šefčoviča. Strana, za ktorú kandiduje, sa postavila proti Európskej únii, ktorú ako komisár stále reprezentuje. Postavila sa za diktatúru a všetko to zlo, čo Maduro Venezuelčanom spôsobil. Jediné správne, čo by mal urobiť charakterný politik na jeho mieste, je otvorene sa dištancovať od strany Smer-SD,“ uviedli predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia strany Ľubomír Galko a Jana Kiššová.

Strana SaS preto vyzýva salónnych diplomatov Lajčáka a Šefčoviča, aby aspoň raz v živote zdvihli hlavy a prestali sa správať zbabelo.