SOHR je organizácia, ktorá tvrdí, že monitoruje dianie v Sýrii na základe svedectiev miestnych ľudí. Tzv. chemický útok v Doume sa však udial bez toho, aby o tom SOHR reportovala.

SOHR bola založená protiassadovským aktivistom Abdulrahmanom, ktorý ju vedie z anglického Coventry v podstate ako individuálnu aktivitu. Informačný tok je založený na pravidelných telefonátoch s aktivistami v Sýrii.

Údaje SOHR nie je možné overiť, zvlášť informácie z oblastí ovládaných teroristami.

Aj keď sa snaží vystupovať nestranne, je výrazne naklonená protivládnemu výkladu v prospech tzv. rebelov.

Prezreli sme všetky hlásenia SOHR od od 7.4. do 8.4. a žiadny chemický útok nebol hlásený.

Ešte 8.4. bolo hlásených množstvo obetí bombardovania, ktorých smrť nastala v dôsledku udusenia pri zavalení sutinami domov.

Až 10.4. SOHR vydala článok o kauze: Čo vieme o „chemickom útoku“ v Doume?

Slová chemický útok skutočne uzavrela do úvodzoviek, čo znamená, že nebol potvrdený aktivistami SOHR.

V článku preberá citácie z tzv. Centra pre dokumentáciu porušovania ľudských práv (VDV). Ďalej cituje vyjadrenia Únie zdravotníckych a pomocných organizácií (UOSSM). Nakoniec spomína vyjadrenia aktivistov Sýrskej civilnej obrany a Sýrsko americkej lekárskej spoločnosti (SAMS), ktorá podporovala činnost nemocnice v Doume.

Všetky tieto organizácie tvrdia, že išlo o podozrenie zo zasiahnutia chemickou látkou

Na margo spomínaných obvinení SOHR tvrdí, že pri smrti 21 ľudí, ktorí zomreli v dôsledku udusenia, organizácia nedokázala identifikovať príčinu.

V článku potom spomína rôzne stanoviská pre a proti.

V skutočnosti je najdôležitejšie stanovisko OPCW, ktorá má jediná mandát zisťovať, či došlo k použitiu chemických látok. Práve táto organizácia tvrdí, že nie je možné zistiť nič o použití chemických zbraní len z pohľadu na fotky a videá.

Jediný spôsob, ako potvrdiť kontamináciu, je odobrať vzorky a analyzovať ich v laboratóriu. Medzinárodné humanitárne organizácie však nemohli vstúpiť do Doumy od začiatku marca kvôli obliehaniu vlády. Lenže koncom minulého týždňa už bola Douma oslobodená. Príchod misie do Damasku bol naplánovaný na 14.4. 2018.

Nezávislý reportér Robert Fisk, ktorý píše pre britský Independent, navštívil Doumu a snažil sa nájsť stopy po chemickom útoku, alebo svedkov, ktorý by tento útok potvrdili a opísali. Nenašiel nič a svoje zážitky opísal.

Rozprával sa so starším 58-ročným sýrskym lekárom Dr Rahaibanim. Ten tvrdí, že pacienti neboli zasiahnutí plynom, ale boli pridusení z nedostatku v kyslíku po pobyte v tuneloch a pivniciach. Ten noci bola Douma terčom ťažkého bombardovania a bola veterná noc. To všetko spôsobilo obrovské oblaky prachu a dymu.

Blúdil po meste a medzi zrúcaninami mesta sa pokúšal nájsť aspoň jedného svedka. Ľudia, s ktorými hovoril však opakovali že „neveria príbehom o plynových útokoch“ – podľa nich to boli inscenácie ozbrojených islamistických skupín.

Džihádisti nemali problém prežiť. Nechali si otrokmi a zajatcami vytesať pod mestom širokú sieť dobre vybavených tunelov. Niektoré z nich Róbert Fisk navštívil

Po meste sa Robert Fisk pohyboval úplne slobodne bez vojakov, policajtov alebo zvedavcov. Len on, dvaja sýrski priatelia, kamera a notebook. Občas musel preliezať niekoľko metrov vysoké hradby. Ale ľudia na uliciach boli šťastní, že obliehanie konečne skončilo, väčšinou sa na okolitý svet radostne usmievali.

Nakoniec zakotvil v podzemnej klinike Dr Rahaibaniho. Doktor komentoval celý útok na základe svedectva ostatných lekárov

V noci som bol s rodinou v suteréne nášho domu tristo metrov odtiaľto, ale všetci lekári vedia, čo sa stalo. Bolo tu ťažké bombardovanie [vládnymi silami] a lietadlá vždy v noci lietali nad Doumou. Tej noci sa však zdvihol silný vietor a obrovské mračná prachu začali vnikať do pivníc a útulkov, kde ľudia žili. Ľudia sem začali prichádzať trpiac hypoxiou, nedostatkom kyslíka. Potom niekto pri dverách, „Biela prilba“, zakričal „PLYN!“ A začala panika. Ľudia začali na seba hádzať vodu. Áno, video bolo natočené tu, je pravé, ale to, čo vidíte, sú ľudia trpiaci hypoxiou – nie otravou plynom.

A to je celý príbeh.