Vyberte položku Stránka

SWEDISTAN: Svätá Lucia už podľa Švédov nemusí byť žena

SWEDISTAN: Svätá Lucia už podľa Švédov nemusí byť žena

Zdá sa, že miera zblbnutia Švédov dosiahla ďalšiu métu. Podľa poslednej správy servera The Local tradičný slávnostný sprievod v Malmö so svätou Luciou na čele už nemusí byť len so ženou v hlavnej úlohe.

[sociallocker][/sociallocker]

Tohtoročná Lucia v Malmö môže byť žena, muž alebo osoba bez binárneho pohlavia, uviedlo mesto.

Rozhodli sme sa, že nebudeme mať žiadne požiadavky týkajúce sa pohlavia,“ povedala Viveca Byhr Lindénová, vedúca projektu tohtoročného ceremoniálu Lucia v meste.

Predtým sme vždy mali požiadavku na ženu, ale v tomto roku sme sa rozhodli, že to neurobíme. Je to preto, lebo si teraz uvedomujeme, že sa ľudia nie vždy identifikujú s jedným pohlavím.

Festival Lucie alebo Svätá Lucia, ktorá pripadá na 13. decembra je jednou z najobľúbenejších zimných tradícií vo Švédsku.

Dievča odeté v bielom, ktorá predstavuje kresťanskú mučeníčku, obchádza v sprievode svojich pomocníkov so sviečkami domy a zvestuje, že sa dni začnú opäť predlžovať.

Výber predstaviteľky svätej Lucie bol v minulosti v mnohých švédskych mestách obdobou súťaže o kráľovnú krásy. Víťazkou sa najčastejšie stávali dievčatá s dlhými blond vlasmi a veľmi svetlou pleťou, ktoré vedeli krásne spievať, opísal tradíciu The Local.

Ale Byhr Lindénová povedala, že v tomto roku bude tretie najväčšie švédske mesto vyberať svoju Luciu na základe dobrých skutkov, ktoré vykonali počas roka a ich angažovanosti v meste.

Nechceme, aby nám uchádzači posielali fotografie a je nám jedno, či vie spievať,“ povedala organizátorka decembrového sprievodu. „Nechceme sa zaseknúť v tradičnej Lucii.

Kandidáti budú musieť absolvovať pohovor pred komisiou, ktorá na konci novembra oznámi, kto sa stane tohtoročný mestskou svätú Luciou. Dva dni pred uzávierkou výberu sa hlásilo 12 uchádzačov a mesto dúfalo, že sa prihlási ďalších desať

Úlohou svätice, ktorá „noci odpije„, bude obísť 13. decembra domovy dôchodcov a nemocnice. Sprevádzať ju bude tradične päť mládencov s hviezdou („stjärngossar“ alebo „hviezdnych chlapcov„) a šesť pomocníčok („tärnor„).

Byhr Lindén povedal, že proces náboru „hviezdnych chlapcov“ a pomocníčok nie je rodovo neutrálny a na rozdiel od Lucie, boli vybraní pre svoju schopnosť spevu.

Budú to chlapci,“ povedal Lindénová o hviezdnych chlapcoch. „Vybrali sme už túto jar z hudobnej školy na Malmö Latin, tento rok máme veľmi dobrú kvalitu.

Veľký sprievod 13. decembra bude ukončený koncertom na centrálnom námestí Stortorget.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This