Vyberte položku Stránka

Švédsky súd akceptuje islamské právo šaria. Moslimka, ktorá odmietla podať ruku mužovi, vyhrala spor.

Švédsky súd akceptuje islamské právo šaria. Moslimka, ktorá odmietla podať ruku mužovi, vyhrala spor.

Portál Webnoviny píše o pohovore vo Švédsku, ktorý sa stal dôvodom pre súdny spor. Žena vyhrala súd kvôli diskriminácii, keďže pracovný pohovor bol prerušený po tom, čo odmietla podať ruku mužovi.

[sociallocker][/sociallocker]

Švédska moslimka dostane odškodné za to, že jej ukončili pracovný pohovor, pretože odmietla podať ruku mužovi.

Podľa portálu BBC, dvadsaťštyriročná Farah Alhajehová sa uchádzala o prácu tlmočníčky vo svojom meste Uppsala, keď z náboženských dôvodov odmietla podať ruku mužovi, ktorý pohovor viedol. Namiesto toho si ruku na znak pozdravu priložila na srdce.

Farah Alhajeh / BBC

Spor sa dostal až pred švédsky pracovný súd. Ten rozhodol, že spoločnosť ju diskriminovala a nariadila, že zaplatenie odškodnenia 40 000 korún (4350 dolárov, 3,420 libier, 3 826 eur).

Islamské právo šaria zakazuje intímne kontakty mužov žien. Mnohí mohamedáni preto odmietajú, aby sa ich dotkol zástupca opačného pohlavia, s výnimkou tých, ktorí žijú v ich najbližšej rodine. Argumentujú, že to je to obsahom ich právo na slobodný výkon náboženstva. Mnohé krajiny vo svete to však považujú za prienik islamského práva do života okolitej spoločnosti a odmietajú akceptovať podobné správanie.

Tlmočnícka firma argumentovala, že jej zamestnanci musia rovnako pristupovať k mužom aj ženám. Odmietanie tradičného pozdravu navyše označila za problém pri výkone práce prekladateľky.

Jednotní v prípade neboli ani sudcovia. Zatiaľ čo traja jej námietky podporili, dvaja hlasovali proti.

Podávanie rúk je v Európe tradičným pozdravom. Navyše, antidiskriminačné právne predpisy môžu spoločnostiam a verejným inštitúciám zakázať zaobchádzať s ľuďmi odlišne kvôli ich pohlaviu.

  • V roku 2016 rozhodnutie švajčiarskej školy dovoliť dvom moslimským chlapcom, aby nemuseli podávať ruku ženám a mužov z radov učiteľov spôsobilo škandál. Prípad nakoniec viedol k pozastaveniu procesu získania občianstva v rodine
  • V apríli bolo alžírskej žene zamietnuté francúzske občianstvo po tom, čo odmietla potriasť ruku úradníkovi počas obradu predávania občianstva

Kancelária ombudsmana pre diskrimináciu vo Švédsku, ktorá zastupovala 24-ročnú Farah Alhajehovú, uviedla, že rozsudok zohľadnil „záujmy zamestnávateľa, právo jednotlivca na telesnú integritu a dôležitosť štátu zachovať ochranu náboženskej slobody„.

 

O autorovi

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This