Švédsky súd akceptuje islamské právo šaria. Moslimka, ktorá odmietla podať ruku mužovi, vyhrala spor.

Portál Webnoviny píše o pohovore vo Švédsku, ktorý sa stal dôvodom pre súdny spor. Žena vyhrala súd kvôli diskriminácii, keďže pracovný pohovor bol prerušený po tom, čo odmietla podať ruku mužovi.

[sociallocker][/sociallocker]

Švédska moslimka dostane odškodné za to, že jej ukončili pracovný pohovor, pretože odmietla podať ruku mužovi.

Podľa portálu BBC, dvadsaťštyriročná Farah Alhajehová sa uchádzala o prácu tlmočníčky vo svojom meste Uppsala, keď z náboženských dôvodov odmietla podať ruku mužovi, ktorý pohovor viedol. Namiesto toho si ruku na znak pozdravu priložila na srdce.

Farah Alhajeh / BBC

Spor sa dostal až pred švédsky pracovný súd. Ten rozhodol, že spoločnosť ju diskriminovala a nariadila, že zaplatenie odškodnenia 40 000 korún (4350 dolárov, 3,420 libier, 3 826 eur).

Islamské právo šaria zakazuje intímne kontakty mužov žien. Mnohí mohamedáni preto odmietajú, aby sa ich dotkol zástupca opačného pohlavia, s výnimkou tých, ktorí žijú v ich najbližšej rodine. Argumentujú, že to je to obsahom ich právo na slobodný výkon náboženstva. Mnohé krajiny vo svete to však považujú za prienik islamského práva do života okolitej spoločnosti a odmietajú akceptovať podobné správanie.

Tlmočnícka firma argumentovala, že jej zamestnanci musia rovnako pristupovať k mužom aj ženám. Odmietanie tradičného pozdravu navyše označila za problém pri výkone práce prekladateľky.

Jednotní v prípade neboli ani sudcovia. Zatiaľ čo traja jej námietky podporili, dvaja hlasovali proti.

Podávanie rúk je v Európe tradičným pozdravom. Navyše, antidiskriminačné právne predpisy môžu spoločnostiam a verejným inštitúciám zakázať zaobchádzať s ľuďmi odlišne kvôli ich pohlaviu.

  • V roku 2016 rozhodnutie švajčiarskej školy dovoliť dvom moslimským chlapcom, aby nemuseli podávať ruku ženám a mužov z radov učiteľov spôsobilo škandál. Prípad nakoniec viedol k pozastaveniu procesu získania občianstva v rodine
  • V apríli bolo alžírskej žene zamietnuté francúzske občianstvo po tom, čo odmietla potriasť ruku úradníkovi počas obradu predávania občianstva

Kancelária ombudsmana pre diskrimináciu vo Švédsku, ktorá zastupovala 24-ročnú Farah Alhajehovú, uviedla, že rozsudok zohľadnil „záujmy zamestnávateľa, právo jednotlivca na telesnú integritu a dôležitosť štátu zachovať ochranu náboženskej slobody„.

 


Publikovaný

v

od

Značky: