Ak chcete dostať študentov v škole na toalety, mali by sa tam inštalovať zariadenia, ktoré budú reprodukovať hudbu. Dôvod? Ľudia sa hanbia za zvuky, ktoré na toalete vydávajú a preto tam vraj niekedy nechodia. Zdá sa vám to bláznivé? Ale nie, Cecilia Cato, radkyňa z malého švédskeho mesta Tingsryd k niečomu takému skutočne vyzvala na zasadnutí zastupiteľstva. A dokonca sa s tým dostala až na web známej britskej stanice BBC, informuje český portál E15.

„Myslím si, že pre mnoho ľudí je to skutočne problém. Pracovala som vo vzdelávacom systéme a viem, že predovšetkým študenti na stredných a vysokých školách nechcú kvôli niektorým zvukom chodiť na toalety. A to nie je dobre, kvôli ich zdraviu, „tvrdí Cecilia Cato. „Navyše sa o tomto probléme nehovoria otvorene,“ dodala podľa webu The Local.

Že sa ale o tom nehovorí, je skôr logické, dodávajú iní.

Lenže švédskej političke sa s tým nechce zmieriť. Zastupiteľstvu svojho mesta navrhla, nech nechá na všetkých školských toaletách inštalovať zariadenia, ktoré budú reprodukovať hudbu a tým by sa mal problém vyriešiť.

Aj keď sa to zdá byť celé absurdné, začala sa tejto otázke venovať aj verejná švédska televízia SVT. Tá poslala do Tingsryd štáb a ten sa vypytoval tínedžerov, ako to s tými toaletami je. A študenti priznali, že je im niekedy trápne na ne chodiť kvôli určitým zvukom.

Model navrhnutý Ceciliou Cato bol medzitým otestovaný v novovybudovanej hudobnej škole v meste. Tam hudbu na všetkých toaletách púšťajú.

Ako poznáme švédsku politickú korektnosť, skoro sa ale začne riešiť, akú hudbu by bolo najlepšie na toaletách púšťať. Trebárs slávnu švédsku skupinu ABBA? A budú sa za to platiť aj autorské práva?