Európske krajiny utrácajú miliardy dolárov na modernizáciu zbraní ako „výzvu“ ruským „supertankom“, píše švédsky Svenska Dagbladet. Noviny zistili, do čoho pumpujú peniaze „vojenskí obri kontinentu“.
V Nemecku obranný priemysel rastie nielen na export, ale tiež na domácom trhu, tento rok sa zvýšil o 7%.
Takmer 800 miliónov eur Berlín minie na modernizáciu stovky tankov typov Leopard-2 a viac ako 4,5 miliardy na stavbu fregát MKS 180.
Koncerny Rheinmetall a Krauss-Maffei Wegman získali zákazku na výrobu 131 obrnených transportérov Boxer, vyššie zákazky predstavujú takmer pol miliardy eur .
Najväčšou zbraňovou dohodou v Európe sa zrejme stal vývoj nemecko-francúzskeho tanku Main Ground Combat System ( „Základný pozemný bojový systém“), ktorý má byť konkurentom ruského tanku T-14 „Armata“. Práce na jeho konštrukcii sú už v plnom prúde, ale prvé tanky dorazia nie skôr ako v roku 2030.
Vo Francúzsku vojenský priemysel taktiež dostáva veľké zákazky od ministerstva obrany. Najmä je to program „Scorpio“ na nákup 1668 obrnených vozidiel a 248 obrnencov Jaguar, ktorý zhltne finančné prostriedky až do výšky piatich miliárd eur.
Ďalšou významnou transakciou je výstavba piatich nových fregát triedy Belharra za 3,8 miliardy eur.
Výrobou lodí sa zaoberá koncern DCNS a firma Thales dodáva radary a elektroniku. Okrem toho francúzska armáda naďalej objednáva stíhacie bitevníky štvrtej generácie Rafale.
Veľká Británia investuje do všetkých typov zbraní, od lietadlových lodí až po ponorky. Nová lietadlová loď triedy „Kráľovná Alžbeta“ bude stáť viac ako šesť miliárd, z ktorých každá je schopná niesť 40 lietadiel. Projekt obstarávajú koncerny BAE Systems a Babcock International, a francúzsky Thales.
Ďalším významným výdavkom je výmena štyroch strategických ponoriek Vanguard novšími ponorkami, čo sa odhaduje na zhruba 290 miliárd dolárov.
Z krajín východnej Európy najviac do modernizácie zbraní investuje Poľsko. Krajina rokuje o kúpe amerických protiraketových systémov Patriot, chce rozvíjať kybernetickú obranu, a plánuje kúpiť nové lode. Agenda počíta s prezbrojením armády: z 952 tankov má Varšava len 247 moderných.