Odhaduje sa, že každý rok takmer 180 000 žien a dievčat v Európe je vystavených riziku mrzačenia ženských pohlavných orgánov (FGM).
- Podľa OSN prax FGM postihuje 130 až 200 miliónov žien po celom svete v najmenej 28 krajinách.
- „Samotná prax sa často uskutočňuje v odľahlých vidieckych oblastiach nevycvičenými pôrodnými asistentkami, ktoré používajú nástroje ako nože, žiletky alebo dokonca rozbité sklo,“ tvrdí štúdia UNICEF o tejto praxi.
[sociallocker][/sociallocker]
Súd v Neuchâtele minulý týždeň odsúdil somálsku matku, ktorej čin otriasol celým alpským štátom. Svoje dve dcéry nechala podrobiť zmrzačeniu ženských pohlavných orgánov.
Je to prvý takýto rozsudok vo Švajčiarsku, kde mrzačenie ženských pohlavných orgánov bolo v roku 2011 uznané za zločin podľa článku 124.
Mladé somálske dievčatá mali pohlavné orgány zmrzačené v čase, keď so svojou matkou žili v Somálsku a Etiópii v rokoch 2013 až 2015. Túto skutočnosť matka na Krajskom súde v Neuchâtel nepopierala.
V článku 124 sa uvádza: „Ktokoľvek, kto zmrzačí pohlavné orgány ženskej osoby a výrazne ju znehodnotí v jej prirodzenej funkcii alebo poškodí akýmkoľvek iným spôsobom, bude uväznený až na desať rokov.“ Zákon stanovuje, že „každý, kto spácha trestný čin v zahraničí, je tiež zodpovedný vo Švajčiarsku.“
„Nemyslím si, že môžem zmeniť veci, ale možno tento rozsudok pomôže odstrániť utrpenie miliónov dievčat,“ povedala podľa švajčiarskeho národného spravodajského portálu SRF. Nathalie Kocherhansová, sudkyňa predsedajúceho krajského súdu.
Súd uznal, že matka, ktorá je negramotná, bola vystavená značnému spoločenskému tlaku, aby nútila svoju dcéru podstúpiť zmrzačenie ženských pohlavných orgánov (FGM). Avšak aj napriek tomu sudkyňa považovala potrebu uväznenia za nevyhnutnosť. Matku vo Švajčiarsku udal somálsky otec dcér.
„Každý prípad, ktorý poukazuje na FGM je dôležitý a najmä to, aké veľké je to zneužitie ľudských práv,“ povedala Fiona Coyleová, riaditeľka Európskej siete End FGM v Bruseli.
Coyleová však tiež varovala, že zatiaľ čo trestné stíhanie je dôležité, prevencia je tiež kľúčová. „Vítame rozsudky, ale uvádzame aj námietku, že treba tiež prijať preventívne opatrenia,“ dodala Coyleová.
Riaditeľka Európskej siete End FGM tiež zdôraznila dôležitosť špecifickej povahy nedávneho švajčiarského rozsudku a najmä článku 124. „Je dôležité, že sa to nemuselo stať vo Švajčiarsku ale mohlo sa to stať mimo krajiny. Je to jedinečné,“ povedala Coyleová pre The Local.
Skupina End FMG odhaduje, že každý rok je v Európe vystavených riziku FGM takmer 180 000 žien a dievčat.
„V EÚ je viac ako pol milióna žien, ktoré prežili tento postup,“ povedala Coyleová pre The Local. Zdôraznila, že najlepšou praxou v boji proti poškodzujúcim kultúrnym rituálom je holistický prístup, ktorý je „potrebný na to, aby sme zaistili, že postihnuté ženy nebudú stigmatizované alebo znovu pociťovať traumu, pretože sú obeťami.“
Francúzsko zaujalo voči FGM tvrdý právny postoj s približne 30-timi prípadmi riešenými za posledných 15 rokov súdne.
„Každá krajina má iný prístup,“ povedala.
Coyleová okrem iného poukázala na „národný plán“ Fínska a Portugalska v boji proti FGM, medzi ktoré patrí aj osobitný rozpočet a medzivládny výbor. Taliansko, Belgicko a Holandsko majú osobitné právne predpisy na boj proti FGM.
Podľa OSN prax FGM postihuje 130 až 200 miliónov žien po celom svete v najmenej 28 krajinách.
„Samotná prax sa často uskutočňuje v odľahlých vidieckych oblastiach nevycvičenými pôrodnými asistentkami, ktoré používajú nástroje ako nože, žiletky alebo dokonca rozbité sklo,“ tvrdí štúdia UNICEF o tejto praxi.
Okrem psychologických problémov mrzačenie pohlavných orgánov často vedie k vážnym zdravotným problémom, ako je tetanus, neschopnosť močiť, sepsa a iné komplikácie, vrátane stigmy v komunitách. To je dôvod, prečo Coyleová tvrdí, že je dôležité, aby vzdelávanie a šírenie informácií bolo v popredí všetkých kampaní na ukončenie praxe a tiež, že treba do kampane zapojiť komunity.
Stáročná tradícia ženskej obriezky, tiež známa ako FGM, je na ústupe v severnom Somálsku, hoci podľa AFP krajina v Africkom rohu naďalej vykazuje niektoré z najvyšších podielov žien, ktoré prešli touto praxou na svete.
Podľa Unicef je však Somálsko stále na čele svetového rebríčka žien, ktoré prešli FGM. Organizácia tvrdí, že až 98% žien prešlo touto neľudskou operáciou
Ženská obriezka má kultúrny charakter, ale spája sa v absolútnej väčšine s islamom
V texte na islamskej stránke sa zdôvodňuje jej oprávnenosť podľa islamu a na záver sa uvádzajú „presvedčivé“ argumenty
- Vagína nesmrdí
- Zabraňuje prílišnej vzrušivosti žien
- A vôbec prospieva zdraviu ženy
Zdroj: The Local