Poprední európski odborníci v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP) sa zídu dnes v Bilbau (Španielsko) na samite kampane Zdravé pracoviská Európskej agentúry pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (EU-OSHA). Tento samit sa koná pri príležitosti ukončenia veľmi úspešnej kampane Zdravé pracoviská pre všetky vekové kategórie, ktorej cieľom je podpora udržateľného pracovného života v súvislosti so starnutím európskej pracovnej sily.
Viac než 350 delegátov vrátane subjektov prijímajúcich politické rozhodnutia, sociálnych partnerov, partnerov kampane, zástupcov Európskej komisie, odborníkov v oblasti BOZP a iných kľúčových zainteresovaných strán sa zaoberá výsledkami dvojročnej kampane a nadobudnutými poznatkami a vymieňa si osvedčené postupy v oblasti udržateľnej práce. Účastníci oslávia tiež úspešnosť systému partnerstva tejto kampane, ktorá pritiahla rekordný počet oficiálnych partnerov kampane a mediálnych partnerov, ako aj 20. výročie mimoriadne obľúbeného kresleného hrdinu BOZP – postavičky menom Napo. Samit je prenášaný naživo online a všetky zasadnutia budú zaznamenané a sprístupnené na kanáli agentúry EU-OSHA na YouTube .
Európska pracovná sila starne a oficiálny vek odchodu do dôchodku sa zvyšuje v celej Európe. Meniace sa demografické zloženie pracovnej sily znamená mnohé výzvy pre organizácie v neposlednom rade z toho dôvodu, že 27 % zamestnancov je toho názoru, že nebudú schopní pokračovať vo svojom súčasnom zamestnaní vo veku 60 rokov.[1] Tieto problémy potvrdzujú výsledky projektu Európskeho parlamentu Bezpečnejšia a zdravšia práca v každom veku. Hlavné zistenia si možno prezrieť online pomocou interaktívneho viacjazyčného nástroja na vizualizáciu. Okrem zvyšovania informovanosti o výzvach, ktorým čelí starnúca európska pracovná sila, kampaň bola úspešná aj, pokiaľ ide o prístup k praktickým, právnym a politickým riešeniam na ich zvládnutie.
Marianne Thyssenová, európska komisárka pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu, poukazuje na význam práce agentúry EU-OSHA a jej prínos k plneniu cieľov európskeho piliera sociálnych práv a strategického rámca Európskej komisie v oblasti BOZP : „Bezpečné a zdravé pracovisko je jedným zo základných kameňov európskeho piliera sociálnych práv. Agentúra EU-OSHA prevzala v priebehu kampane Zdravé pracoviská pre všetky vekové kategórie vedúcu úlohu na podporu udržateľného starnutia pracovnej sily a zabránenie predčasnému odchodu z trhu práce. S vďakou oceňujeme jej úsilie pri presadzovaní nášho cieľa dosiahnuť spravodlivejšiu a sociálnejšiu Európu pre našich občanov.“
Význam tripartitnej podpornej siete pre prácu agentúry EU-OSHA a najmä pre kampaň zdôraznil aj Károly György, predseda správnej rady agentúry EU-OSHA. „Nemožno dostatočne zdôrazniť, aká dôležitá je spolupráca zo všetkých strán. Len vďaka spoločnej práci vládne agentúry, zástupcovia zamestnancov, zamestnávatelia a partneri kampane môžu zabezpečiť budúcnosť európskej pracovnej sily. Zameraním našich intervencií v skorej fáze pracovného života, orientovaných na účinnú prevenciu vieme zabezpečiť, aby sa pri prijímaní rozhodnutí kládol hlavný dôraz na udržateľnosť a aby sa pohoda zamestnancov stala prioritou“.
Otváracie plenárne zasadnutia zahŕňajú hlavný prejav o nerovnostiach v oblasti zdravia v súvislosti so starnúcou pracovnou silou a panelovú diskusiu o úspešných politikách a stratégiách na podporu zdravého starnutia. Ďalšie zasadnutia sú zamerané na opatrenia, ktoré možno prijať na podporu udržateľnej práce, osvedčených postupov v oblasti rehabilitácie a návratu do práce, a na silu neverbálnej komunikácie a humoru na oslovenie širšieho publika. Účastníci majú tiež možnosť nadviazať kontakty, vymeniť si osvedčené postupy a skúsenosti z kampane.
Na záverečnom plenárnom zasadnutí sa delegáti samitu dozvedia viac o nadchádzajúcej kampani na roky 2018 – 2019 Zdravé pracoviská kontrolujú nebezpečné chemické látky. Cieľom tejto kampane je zvýšiť informovanosť o expozícii nebezpečným látkam a poukázať na význam hierarchie prevencie známej ako zásada STOP: nahradenie, technické kontroly, organizačné opatrenia a osobné ochranné prostriedky (z angl. Substitution, Technical controls, Organisational measures and Personal protective equipment ).