Dopyt po ruských protilietadlových raketových systémoch S-400 „Triumf“ je tak veľký, že aj zástupca výrobcu „ostýchavo“ prehlasuje, že možnosti ich výroby nie sú neobmedzené, napísali Süddeutsche Zeitung.
Frank Nienhuysen pripomína, že pred šiestimi mesiacmi sa zverejnila dohoda o predaji S-400 do Číny. Predtým Rusko súhlasilo s „vyzbrojením Indie“ dodávkami systémov. Minulý týždeň boli uzatvorené ďalšie dve významné dohody: s Tureckom a Saudskou Arábiou.
Podľa poradcu ruského prezidenta Vladimira Kožina je na ruský protivzdušný obranný systém už celé fronta – prejavujú záujem v juhovýchodnej Ázii, na Strednom východe a v „niektorých ďalších krajinách“.
Autor článku vysvetľuje, prečo je dohoda výhodná pre Turecko: krajina NATO dáva okázalo najavo, že nepotrebuje americkú vojenskú pomoc.
Avšak, tento „akt politického vzdoru“ by bez vojenských výhod ruského systému nemal zmysel, zdôraznil Süddeutsche Zeitung.
„Inovovaný systém mobilných S-400 je v skutočnosti celá skupina odpaľovacích zariadení – je považovaný za veľmi účinný, pretože môže zachytiť a automaticky útočiť na rad cieľov: stíhačky, výšková prieskumné lietadlá, ako je AWACS, balistické rakety, riadené strely, bezpilotné lietadlá a dokonca „stealth“ bombardéry, „napísal Frank Nienhuysen.
„Ukázal sa lepší, než ostatní, je to naozaj najlepší systém protivzdušnej obrany z terajších systémov,“ citujú nemecké noviny Dmitrija Šugaeva, riaditeľa Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu.
Zbraňový expert, bývalý plukovník Wolfgang Richter verí, že ruský S-400 patrí k „vedúcemu produktu na medzinárodnom trhu“.
„Určite sú lepšie, než americkej systémy Patriot, ktoré má Nemecko,“ uviedol. „A sú lacnejšie.“
Pre Rusko sú nedávne veľké zmluvy tiež veľmi dôležité: Rusko tým potvrdzuje tak svoju povesť druhého najväčšieho vývozcu zbraní na svete. Okrem toho, prvá dodávka S-400 v krajine NATO spĺňa strategické ambície Moskvy: v Spojených štátoch neboli z dohody s Tureckom „príliš šťastní“.
„Avšak, ďalší člen NATO – Grécko – už kúpilo ruskej rakety S-300, ale oveľa nenápadnejšie, než teraz Turecko,“ poznamenal autor.