Vyberte položku Stránka

Stretnutia Putina a Trumpa: Dohodli sme sa, že sme sa na ničom nedohodli

Stretnutia Putina a Trumpa: Dohodli sme sa, že sme sa na ničom nedohodli

16.7,2018 prebehlo v Helsinkách dvojhodinové stretnutie prezidentov Ruska a USA. Výsledky sú rozpačité

Po stretnutí sa uskutočnila tlačová konferencia, kde obaja prezidenti zodpovedali na otázky novinárov. Tesne pred 18:00 SEČ skončila aj táto konferencia.

Takže je za nami prvé stretnutie Vladimíra Putina a Donalda Trumpa, ktorí sa pokúsili o obnovenie vzájomných vzťahov. Vzhľadom na hlboké rozpory sa len ťažko dali očakávať nejaké veľké výsledky a to sa aj stalo. Fakticky si obaja vyjasnili pozície a dohodli sa na ďalších stretnutiach.

Pri úvodnom vstupe sa spomenuli témy vmiešavania sa Ruska do amerických volieb, otázku terorizmu, Severnej Kórei a Iránu v Sýrii

O Ukrajine reč nepadla.

Novinári sa pýtali na Nord Stream 2, Trump tvrdí, že je to len otázka konkurencie. Dôležité je, že Putin slávnostne sľúbil ponechať transport plynu cez Ukrajinu aj po roku 2019. Rovnako dôležitá bola Putinova poznámka, že v otázke plynu a ropy je nutná spolupráca na udržanie prijateľne vysokej ceny energetických surovín.

Čo sa týka obvinených 12 Rusov, ktorí vraj boli obvinení, že sa vmiešavali do volieb v USA a sú vraj príslušníci tajných služieb, Putin tvrdí, že Rusko je pripravené na spoluprácu. Podmienkou je ale obojstranná otvorenosť. Putin napadol podmienky, za ktorých bol pripravený tzv. zákon Magnitského. Podľa jeho interpretácie boli jednak ľudia, ktorí sú v kauze zahrnutí zločinci na ruskom územi a naviac – peniaze z tejto zločineckej činnosti boli použité na kampaň Hillary Clinton

Druhá závažná odpoveď bol, keď sa novinári opýtali Trumpa, či viac verí v otázke vmiešavania sa do volieb Putinovi, alebo vlastným tajným službám. Trump povedal, že svojim ľuďom verí, ale – che vidieť server demokratov, ktorý vraj Rusi nabúrali a chce vidieť vyše 30 tisíc „stratených“ mailov Hillary Clinton.

Čo sa týka kompromitujúcich materiálov Putina na Trumpa, Putin sa len usmial. V čase, keď bol Trump ako neznámy podnikateľ v Moskve, Putin o tom ani nevedel. Pritom sa každý rok stretáva so stovkami najdôležitejších podnikateľov a politikov z celého sveta, ktorých mená si ani nepamätá.

V otázke Sýrie Trump potvrdil, že dôležitá je pozícia oboch krajín k Izraelu. Tak USA, ako aj Rusko sú na strane Izraela.

Pripravované sankcie USA voči Iránu obaja štátnici nekomentovali, keďže na to reč nedošla

O autorovi

Príspevky za Február

Pin It on Pinterest

Share This