Vyberte položku Stránka

Strategický fejtón: Ruská raketa proti americkému Patriotovi.

Strategický fejtón: Ruská raketa proti americkému Patriotovi.

S-400 „Triumph“ – najnovší raketový systém protivzdušnej obrany na dlhé vzdialenosti. Určený na ničenie lietadiel, rakiet s plochou dráhou letu vrátane balistických rakiet stredného dosahu a môže sa použiť aj proti pozemným terčom. Dolet dosahuje 400 kilometrov, systém dokáže zničiť ciele v nadmorských výškach do 30 kilometrov

 

[sociallocker][/sociallocker]

Jedného dňa sa do indickej dediny dovalil zlý drak. Vždy priletí, ukradne to najkrajšie dievča, spáli všetku zasiatu ryžu, navystrája výtržnosti a odletí, pričom sa radostne chechoce.

Čo všetko len neurobili dedinčania, aby odohnali prekliateho draka: hádzali po ňom kamene a vrhali kopije, strieľali šípmi – nič nepomohlo, keďže lietal vysoko a rýchlo.

V dôsledku toho zostala v dedine len jedna krásna dievčina – Zita, dcéra miestneho farmára. A dvorili sa jej dvaja mladíci. Jeden sa volal Šerchán, bol synom bohatého továrnika z Dillí a druhý sa volal Rádža a bol jednoduchým pouličným hudobníkom.

A otec Zity si ich oboch pozval a povedal:

Už mi ostala len jedna krásna dcéra, pretože jej sestra Gita bola minulý mesiac unesená drakom. A prisahám na svoju česť, že ju vydám za jedného z vás, kto ochráni našu dedinu pred náletmi draka.

Šerchán sa pyšne postavil, vybral balík dolárov a povedal, že sa už môže začať pripravovať svadba. Nastúpil do Mercedesa s riadením vpravo a vyrazil do Dillí na veľtrhu DefExpo 2018.

A chudobný hudobník Radža nemal doláre a Mercedes, takže začal plakať a šiel na sever, kam ho oči viedli, len aby nevidel, že jeho milovaná je vydatá za iného.

A chodil po vysokých horách, hustých lesoch a širokých stepiach. Po ceste poriadal s veľkým úspechom koncerty indickej piesne. Tak šiel a šiel, až kým nenarazil čelom do veľkej steny postavenej z červených tehál.

O mesiac neskôr vysmiaty Šerchán priviezol do dediny americký komplex protivzdušnej obrany Patriot. Slávnostne ho nainštalovali na námestí, niekoľkokrát ho obtancovali a čakali.

Čoskoro sa objavil drak, hoci nie z tej strany, z ktorej vždy letel, čo spôsobilo, že celá dedina musela urýchlene nasadiť všetky sily aby ho otočili. Zatiaľ čo ho otáčali, drak im zakrúžil nad hlavami a spálil obchod s kadidlami. Potom prešiel do druhej fázy, keď začal pozorne hľadať nejakú krásnu dievčinu.

Šerchán vycítil príležitosť, vystrelil po ňom raketu, ale netrafil, pretože drak letel vo výške tridsiatich metrov a Patriot nefungoval pod šesťdesiat metrov.

Drak sa zlovestne zachechtal, opäť preletel nad obcou a spálil čajovú plantáž. Potom Šerchán opäť vystrelil – a znova netrafil, pretože drak sa pripravoval na nový útok v nadmorskej výške 25 kilometrov a americký komplex nad 24 km  nedoletel ani s prudkým vetrom.

Občania boli vyčerpaní, neustále sa ručne pohybovali radarom, ale bolo to všetko márne. Tretia raketa náhle odletela smerom k Indickému oceánu a potom si Šerchán uvedomil, že ešte kúsok – a on a jeho otec by sa stali pouličnými hudobníkmi, keďže jedna raketa stála tri a pol milióna dolárov.

Je Tvoja, drak! Vezmi si Zitu!“ – kričal na monštrum. „Už sa mi nepáči!

Drak sa naradoval, odletel do svojho brlohu, aby sa pripravil a úbohý otec dievčaťa a všetci dedinčania začali plakať.

A tu v tichu zaznelo hlasno a rozhodne:

Nie!

Všetci sa otočili. Na námestí dediny stál mohutný ťahač BAZ-6402 s už postaveným systémom obrany proti vzdušným cieľom Triumph S-400.
Radža stál vedľa neho, držal gitaru v jednej ruke a diaľkové ovládanie s červeným gombíkom v druhej. V očiach mu blčali neskrotné plamene.

S rozmachom udrel do červeného gombíka, z tubusu štartovacieho zariadenia bola pomocou studeného štartu vymrštená raketa, chvíľu porozmýšľala, ktorým smerom sa vydať a s revom na stĺpe ohne vyletela ku dračej jaskyni, ktorá bola tristo kilometrov od dediny.

Drak práve končil čistenie zubov pomocou zubnej nite, keď začul približujúci hukot.

Keď sa usadil prach zo zubov, šupín a skál, stovky krásnych dievčat vybehlo z podzemného väzenia. Gita bola medzi nimi.

Radža povedal, ako sa za stenou s červených tehál stretol s dobrými ľuďmi, ktorí keď zistili, aký má problém, predali mu najnovší komplex protivzdušnej obrany.

Ale nemáš doláre!“ – zvolal Šerchán. „Ako si to kúpil?

Títo ľudia pľujú na doláre,“ zasmial sa Radža. „Všetko predávajú len za ruble. A zarobil som ich s koncertami, pretože Rusi milujú indické piesne, najmä pieseň o Jimmy.

Nasledujúci deň sa v obci uskutočnilo naraz desať svadieb. Zita sa oženila s Radžom a Gita si vzala Šerchána, pretože sa tiež snažil a nebola to jeho vina, že americké zbrane sa ukázali ako odpad.


Všetko, súdruh minister obrany!“ – poručík dokončil čítanie a položil scenár na stôl ministra obrany Ruskej federácie Sergeja Šoigu.

Ten sa pozorne zahľadel na odvážneho dôstojníka.

Ste si istý, že demo video pre tento scenár je lepší ako štandardná prezentácia obsahujúca všetky výkonnostné charakteristiky produktu?

Áno!

Poručík sa postavil do pozoru. „Do mesiaca bude zmluva naša, súdruh minister obrany!

O dva týždne neskôr bola podpísaná zmluva s Indiou o dodávke S-400, Pentagonu sklapli zuby naprázdno a teraz už nadporučík dostal rozkaz napísať scenár pre dodávku T-90 do Argentíny.

Čerstvo povýšený dôstojník svoju úlohu zobral vážne. Momentálne sedí už mesiac zavretý doma a pozerá argentínske telenovely.

Pin It on Pinterest

Share This