Vyberte položku Stránka

Strategické bombardéry B-52 zhodia v Estónsku výcvikové bomby. Hranice Estónska sú 130 km od Petrohradu

Strategické bombardéry B-52 zhodia v Estónsku výcvikové bomby. Hranice Estónska sú 130 km od Petrohradu

Estónske verejnoprávne vysielanie (ERR) informuje o nadchádzajúcom leteckom cvičení v Estónsku. Zúčastnia sa na ňom letecké sily v Pobaltí a americký bombardér B-52

Tento týždeň sa vo vzdušnom priestore Estónska bude konať cvičenie zahŕňajúce strategické bombardéry USA B-52. Americké bombardéry zhodia počas cvičenia na centrálny polygón obranných síl slepé bomby (bez výbušného obsahu).

[sociallocker][/sociallocker]

Správu oznámila vo štvrtok 18. januára tlačová služba estónskeho vojenského úradu.

V správe sa píše, že lety B-52 budú vykonávané vo výške najmenej 6 km, hmotnosť zhadzovaných bômb bude 226 kg.

Spoločné cvičenia s ťažkými bombardovacími lietadlami poskytujú dobrú príležitosť na to, aby sme vykonali masívne letecké útoky na pozemné ciele,“ povedal veliteľ vojesnkého letectva Estónska, plukovník Riivo Valge.

Bombardér B-52 pri zhadzovaní bômb

Na cvičení sa zúčastňujú letecké posádky z Estónska, Lotyšska a Litvy, ako aj jednotky NATO nasadené v pobaltských krajinách.

Boeing B-52 „Stratofortress“ je americký multifunkčný ťažký diaľkový medzikontinentálny strategický bombardér-raketový nosič druhej generácie firmy Boeing, ktorý slúži v zostave amerického letectva od roku 1955.

Lietadlo môže lietať rýchlosťou rýchlosti 1 047 km/h, čím dokáže prekonať bez doplnenia paliva vzdialenosť až do 16.000 km v nadmorskej výške do 15 km. Posledná modifikácia B-52H slúžiaca v americkej armáde môže niesť až 31 ton nákladu, vrátane tradičných a navádzaných bômb, mín a rôznych riadených striel.

Estónsko

Geografia

Krajina sa nachádza tesne pri hranici s Ruskom, na šírku v západovýchodnom smere má okolo 300km

Estónsko / OpenStreetMap

Suchozemskú hranicu má na východe s Ruskom, pričom väčšinu z tejto hranice zaberá Čudské jazero a rieka Nerva, ktorá z neho vyteká do Baltského mora

Na juhu hraničí s Lotyšskom.

Morskú hranicu zdieľa s Fínskom, ktoré je cez Fínsky záliv na severe vzdialené len 80 km

Druhé najväčšie mesto Ruska, Petrohrad je vzdušnou čiarou vzdialené od estónskych hraníc len 130km / GoogleMap

Letecké sily

V zostave vzdušných síl Estónska nie je žiadne bojové lietadlo. Estónski piloti trénujú na troch českých lietadlách Aero L-39C Albatros. Výcvik vojenských záchranárov a preprava civilných parašutistov sa prevádza na staručkých Antonov An-2 ešte z čias Sovietskeho zväzu

Moderné stroje sú tri kusy C-17 Globemaster III C-17, ktoré Estónsko poskytuje pre účely NATO ako súčasť strategického leteckého programu Aliancie SAC ( Strategic Airlift Capability )

Na prieskum sa používajú 4 kusy vrtuľníkov Robinson R44

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This