(úvodné foto: obraz od Eugène Delacroix)
Svetová ekonomika „letí dolu“ a tak odhady o poklese HDP Slovensko o 10% môžu byť dokonca aj „konzervatívne“. Na to, že bude na Slovensku po voľbách lepšie môžeme zabudnúť, nech by vládu staval ktokoľvek.
Čo ale môže vláda Slovákom rýchlo dať je viac životnej pohody v nemateriálnych oblastiach, kde môže napraviť chyby minulosti. Môže obmedziť rôzne formy šikanovania občana štátom. Byrokracie je celkovo príliš a to odčerpáva ľuďom tvoriacim hodnoty veľa energie. Činnosť „ideo“ polície je len jednou zložkou z tej šikany.
Od roku 2016 začali rôzne štruktúry, hlavne „treťosektorové“, vtláčať Slovensko do studenej (modernejší termín je hybridná) občianskej vojny, deklarujúc to ako „boj proti fašizmu“. A tak niet sa čo diviť, že na Slovensku to v mnohých oblastiach vyzerá ako po vojne.
Ak by sa čo i len časť peňazí vynaložených na „boj proti extrémizmu“ použila na civilnú obranu nestáli by sme v prvých dňoch boja proti koronavírusu „s holým zadkom“.
Marian Kotleba sa vo videu prihovoril občanom a spomenul pri tom, že koronavírus si do európskych štátov môže nájsť cestu cez slabo kontrolovaných migrantov.
Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv – Human Rights Institute (IĽP) dal na Mariána Kotlebu trestné oznámenie za „podnecovanie k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti“ (zdroj).
Alena Krempaská z IĽP k tomu povedala:
„Poslanec Kotleba je verejný činiteľ a musí znášať aj vyššiu mieru zodpovednosti za svoje verejné výroky, pretože majú aj väčší dopad ako pri bežnom občanovi,“ (zdroj)
Kde je miera zodpovednosti jej samotnej, to ukazuje tento obrázok.
Ako sa má reagovať na informáciu takejto „kvality“ nám príkladne ukázali na FB stránke Menej štátu, kde poopravili jej „nepresnú“ informáciu o tom, že Google a Amanzon nezaplatili ani cent na daniach.
A to bez toho, že by s tým utekali na „ideo“ políciu. Pri použití „rovnakého IĽP metra“ by bolo tam s čím ísť, ako si teraz môžu pripadať v napríklad v Amazone 🙂 (zdroj).
K tomuto prípadu už len to, že téma migrácia a koronavírus je už týždne živá v Taliansku a začína sa objavovať aj v Nemecku.
Aktuálne prípad sú „procesné úkony“ proti žene z okresu Dunajská Streda ktorá sa previnila tým, že v hlasovej správe varovala pred užívaním nejakých liekov v čase hrozby koronavírusu (zdroj). Jej správa sa rozšírila až príliš a tak má problémy s represívnymi zložkami štátu.
Ten „štát“ nemá o svojich občanoch veľkej mienky, akosi neráta s tým, že by sa občan mohol nad jej správou zamyslieť a jej posolstvo buď rovno odmietnuť, prípadne si o veci sám pozisťovať viac. Zistil by napríklad, že o tých liekoch sa v súvislosti s koronavírom diskutuje vo viacerých krajinách a to aj na odbornej úrovni.
Pokračovať na Slovensku týmto štýlom ďalej tak sa dostaneme sa do stavu, že možno budeme „demokraticky“ zatvárať vinohradníkov za to, že sa ktosi ožral z vína alebo aspoň sa mohol ožrať.
Udavačské maniere poniektorých spoluobčanov spojené s následnou činnosťou „ideo“ polície nemusia končiť len takýmito slovenskými tragikomédiami.
Presviedčajú nás o tom dnešné dni, vyžadujúce od nás sedieť na zadnej časti tela. V čase keď sa koronavírus dal zastaviť v začiatkoch, zasiahla čínska „ideo“ polícia. Zakázala informovať, zakázala skúmať a z malého čínskeho problému sa stal problém náš.
A tak aj na prípade korononavírusu vidíme, že sloboda slova nie je len nejakým doplnkom demokracie ale je životným záujmom každého z nás.