Vyberte položku Stránka

Spojené štáty vyvíjali a vraždili biologickými zbraňami v Gruzínsku

Spojené štáty vyvíjali a vraždili biologickými zbraňami v Gruzínsku

Ruské zdroje oznámili, že na území Gruzínska Spojené štáty pracujú s chemickými a biologickými zbraňami. Pokusy boli zrejme vykonávané aj na ľuďoch s následkami smrti. Tieto zistenia potvrdila investigatívna bulharská reportérka Dilyana Gaytandzhieva

[sociallocker][/sociallocker]

Bulharská reportérka je známa svojou snahou preniknúť na miesta, kde sa niečo deje.

Minulý mesiac vydala článok, kde obvinila amerických diplomatov v Gruzínsku z účasti na nelegálnych a dokonca smrteľných experimentov na ľuďoch.

Vojenské zariadenie Lugarovo centrum v Tbilisi je len jedným z mnohých biologických laboratórií Pentagonu v 25 krajinách sveta. Financuje ich Agentúra na znižovanie hrozieb v oblasti obrany (DTRA) v rámci vojenského programu vo výške 2,1 miliardy USD – Program spoločnej biologickej angažovanosti (CBEP) a nachádzajú sa v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu ako Gruzínsko a Ukrajina, Blízky východ, Juhovýchodná Ázia a Afrika.

Laboratória Pentagonu sú ťažko strážené, každý okoloidúci v okruhu 100m je nafotený, hoci je to obytná oblasť

Vo vzduchu sa vznáša zápach chemikálií a miestni hovoria, že v noci sa v Centre spaľujú chemické látky.

Následkom nočného spaľovania chemikálií sa miestni obyvatelia sťažujú na neustále bolesti hlavy, nevoľnosť, vysoký krvný tlak a závrat. Laboratórium je len pár stoviek metrov od ich domovov.

V noci odtiaľ vychádza dym – čierny, červený, zelený. Obzvlášť nad ránom okolo 3, 4. Dokonca aj sliepky zomreli. Do podzemia umiestnili veľkú rúru a pripojili ju ku kanalizácii. Tento smrad prichádza odtiaľ. Smrdí ako zhnité vajcia a rozkladajúce sa seno. Zápach je nesmierne nepríjemný a po vetre sa šíri na rôzne strany,“ hovorí Eteri Gogitidze, ktorá žije v panelovom dome vedľa laboratória.

Susedia pripomínajú tragický incident, ktorý sa stal štyrom Filipíncom pracujúcim v Centre Lugar. Dvaja z cudzincov zomreli na údajnú otravu plynom vo svojom prenajatom byte v bloku 44 osady Alexejevka.

Prvýkrát, keď zavolali pohotovostnú službu, bolo nám povedané, že majú otravu jedlom z rýb. Ale druhýkrát, keď prišla sanitka, z ich úst vychádzala pena. Kričali: ‚Pomoc, pomoc!‘ Keď zomreli, odniesli ich a všetko zahladili. Všetko sa tu stalo,“ Albert Nurbekyan ukazuje zapečatený byt, kde zomreli zahraniční vedci.

Ďalší svedok, Elvira Ratiani, ktorá žila vedľa nich, bola svedkom toho, že cudzinci zomreli pred jej očami. „Boli to moji susedia, žili sme na tom istom poschodí a keď boli otrávení, požiadali nás, aby sme zavolali Pohotovostnú službu. Telefonovali sme a Pohotovostná služba ich zachránila. Povedali, že to bola pravdepodobne otrava z rýb. Druhýkrát zaklepali na dvere a opäť požiadali o pomoc. Boli tam štyri Filipínčania, dvoch z nich zachránili, ale ďalší dvaja zomreli,“ pripomína Elvira Ratiani, ktorá žije v smrteľnom bloku 44 osady Alexeevka priamo vedľa laboratória.

Vojenskí výskumníci ako diplomati

Zariadenie dostalo od gruzínskej vlády diplomatickú imunitu. V laboratóriu pracuje Joshua Bast, ktorý je zástupcom riaditeľa oddelenia lekárskeho výskumu americkej armády v Gruzínsku (USAMRU-G). Americký vojenský vedec riadi diplomatické vozidlo a má diplomatickú imunitu bez toho, aby bol diplomatom.

Samotný Bast nie je jediný, kto má imunitu, v areáli takýchto vozidiel parkuje viac. Reportérka narátala celkove 6 vozidiel 

Joshua Bast je pritom entomológ. Dôvodom, prečo pracuje v zariadení, kde sa skúmajú biologické zbrane je možno patent, ktorý hovorí ako pomocou dronu vypúšťať infikovaných komárov. Lugarovo centrum má naviac podľa dohody s gruzínskou vládou prístup ku všetkým gruzínskym vzorkám chorôb a jedov, pričom Gruzínsko nemá žiadnu kontrolu nad výskumom.

V Gruzínsku sa po zahájení činnosti Centra začali zjavovať zriedkavé cudzokrajné ochorenia.

Reportérka tvrdí, že na následky stredoafrickej hemoragickej horúčky prenášanej kliešťami, skúmanými v laboratóriu sa nakazilo 60 ľudí a 9 zomrelo.

Ľudia v Čečensku na rusko-gruzínskej hranici hovoria o záhadnom bielom prášku, ktorý sa vypúšťa z dronov. Aj na takéto použitie biologických a chemických látok má Pentagon patent.

Svedectvo bulharskej novinárky zahŕňa množstvo dokumentov, firiem a prepojení z rôznych oblastí – je tam Pentagon, CIA, NSA, drogy, všetko bohato sponzorované americkou vládou na cudzom území. Výskum sa tak môže robiť bez rizika nakazenia „správnych občanov„. To že umierajú Gruzínci, Rusi, či ďalší, Američanov netrápi.

Výskum v Arménsku

Ruským expertom poskytli vstup do amerických laboratórií v Arménsku, ktoré sa venujú výskumu biologických materiálov, oznámil arménsky premiér Nikol Pašinjan.

Pred desiatimi-pätnástimi dňami dostali ruskí odborníci na môj osobný pokyn povolenie k vstupu do týchto laboratórií,“ vyhlásil Pašinjan v interview pre denník Kommersant pri príležitosti náštevy v Moskve 8.9.2018.

Podľa jeho slov ruskí odborníci „nikdy nemali problémy so vstupom a nebudú ich mať, kým som arménskym premiérom„.

Tieto laboratóriá sú pod úplnou kontrolou arménskych úradov, vysvetlil Pašinjan.

Nemôže to byť použité proti Rusku . Naopak, pozývame ruských odborníkov a sme pripravení diskutovať otázku spoločného použitia týchto laboratórií. Už ich navštívili a až to budú zase chcieť, nebudú s tým žiadne problémy,“ povedal na záver premiér.

Prezident RF Vladimír Putin prehovoril predtým na zasadnutie Rady pre rozvoj občianskej spoločnosti o tom, že nie je jasné, za akým účelom prebieha v Rusku zber biologických materiálov rôznych etnických skupín.

Zástupca armády USA Bo Downey neskôr oznámil, že Pentagon zbiera biologické materiály na účely výskumu podporného a pohybového ústrojenstva a že Rusi neboli zvolení zámerne.

Obvinenia zo strany ruskej armády

Server Lidovky informuje o tajnom laboratóriu pre testovanie chemických preparátov na ľuďoch. Napísala to agentúra Interfax.

Podľa veliteľa ruských vojsk protichemickej obrany Igora Kirillova mohlo pri testoch zahynúť 73 gruzínskych civilistov. Pentagon obvinenia odmietol ako ďalší z výmyslov ruskej dezinformačnej kampane.

Testy mali podľa Kirillova vykonávať pracovníci Strediska Richarda Lugara pre výskum verejného zdravia, ktoré s americkou finančnou podporou pôsobí v Tbilisi. Informácie o tajných pokusoch vraj Rusom poskytol bývalý šéf gruzínskej tajnej polície Igor Giorgadze. Podľa dostupných informácií Giorgadze v sovietskych časoch pôsobil v kontrarozviedke KGB a od roku 1995 žije v Rusku.

Len v decembri 2015 pri testoch podľa Kirillova zahynulo 24 osôb, ale testy na ľuďoch vraj pokračovali. Následne údajne zomrelo ďalších 49 gruzínskych civilistov.

Ako sa Giorgadze k týmto informáciám dostal, ruský generál nevysvetlil. Lugarovo stredisko podľa jeho tvrdenia patrí Gruzínsku len na papieri, celý projekt financujú USA.

Hovorca Pentagonu Eric Pahon informácie Kirillova označil za výmysel, ktorý je prejavom ruskej dezinformačnej kampane proti Západu. „Ide očividne o pokus odvrátiť pozornosť od neblahého ruského správania na mnohých frontoch,“ citovala hovorcu agentúra AP.

Tbiliské stredisko prispieva k ochrane ľudí pred biologickými hrozbami, k boju proti nákazlivým chorobám a na epidemiologický dohľad, povedal Pahon.

Bývalý minister štátnej bezpečnosti Gruzínska Igor Giorgadze na tlačovej konferencii v Moskve vyhlásil, že sa obrátil na amerického prezidenta Donalda Trumpa s prosbou vyšetriť činnosť laboratória Richarda Lugara u Tbilisi. Myslí si, že sa tam môžu vykonávať smrteľné experimenty na ľuďoch.

Giorgadze zmienil informácie o smrti 30 ľudí, ktorí podľa všetkého zomreli v decembri roku 2015 po liečení hepatitídy v laboratóriu. V apríli roku 2016 zomrelo ďalších 30 ľudí, v auguste 2016 ďalších 13 ľudí. V príčinách smrti je napísané „nevedno„, vyšetrovanie sa ale nevykonalo. Podľa slov Giorgadzeho nie sú v papieroch napísané mená, iba pridelené čísla s dátami narodenia a pohlavím.

Podľa dokumentov, ktoré bývalý minister prezentoval, liečili zomrelých preparátom Sofosbuvir americkej spoločnosti Gilead Sciences, ktorá patrí Donaldovi Ramsfeldovi.

Ruské ministerstvo obrany dokumenty preskúmalo a došlo k záveru, že v laboratóriu boli vykonávané experimenty na ľuďoch. „Z prezentovaných dokumentov vyplýva, že skúšky skončili masovými úmrtiami pacientov. Pritom nehľadiac na smrť 24 ľudí len za december roku 2015, klinické výskumy pokračovali aj proti vôli pacientov, čím boli porušované medzinárodné štandardy. To viedlo k smrti ďalších 49 ľudí,“ informoval náčelník vojsk radiačnej, chemickej a biologickej ochrany ruskej armády Igor Kirillov.

Spomenul, že k tak veľkému počtu úmrtí nedochádza ani pri veľkých epidémiách v infekčných stacionároch.

V Rusku je preparát Sofosbuvir zaradený do zoznamu liečiv a nie sú známe žiadne obete z ľudí, ktorí tento liek užívajú. To vypovedá o tom, že gruzínskym občanom nedávali tento liek, ale nejaký iný toxický prostriedok, myslia si na ministerstve obrany.

Smrť veľkého počtu ľudí prakticky v rovnakom čase dáva dôvod si myslieť, že v Lugarovom centre pod krytím liečby bolo vykonané testovanie vysoko toxického chemického aparátu alebo biologickej látky, ktorá je vysoko smrteľná,“ vyhlásil Kirillov.

USA opakovane tvrdili, že „v Lugarovom centre nevyrábajú biologické zbrane „.

Ruská strana sa chystá na tvrdé opatrenia

USA a Veľká Británia, ktoré sú stálymi členmi OPCW, pokračujú v testoch chemických a biologických zbraní na ľuďoch, smrť pacientov v americkej laboratóriu v Gruzínsku a „prípad Skripaľových“ to potvrdzujú, povedal pre Sputnik senátor Igor Morozov.

USA a Veľká Británia, ktoré v rámci OPCW podpísali dohodu o neprípustnosti rozširovania zbraní hromadného ničenia, pokračujú v skúškach biologických a chemických zbraní na ľuďoch. Informácie z americkej laboratória v Gruzínsku, kde počas jedného dňa zomrelo 24 ľudí kvôli neznámemu vírusu, a tiež prípad Skripaľových a ďalšie incidenty vo Veľkej Británii, to potvrdzujú,“ povedal Morozov.

Senátor zdôraznil, že vďaka tomu Washington a Londýn „porušujú dohody v rámci medzinárodných právnych inštitútov„.

Morozov si myslí, že ruské ministerstvo obrany a ďalšie splnomocnené služby robia kroky na ochranu občanov Ruska pred biologickým nebezpečenstvom, ktoré vychádza z gruzínskeho laboratória.

Ak USA neuzatvoria svoje gruzínske laboratórium, musíme podniknúť tie najvážnejšie opatrenia,“ zdôraznil senátor.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This