Vyberte položku Stránka

Spojené štáty považujú Medzinárodný trestný súd za ilegálny a mŕtvy

Spojené štáty považujú Medzinárodný trestný súd za ilegálny a mŕtvy

Portál ČT24 prináša informáciu o tom, ako sa USA stavia k medzinárodným inštitúciám a medzinárodnému právu. Zdá však, že sa Spojené štáty nechcú cítiť viazané.

Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu je nelegitímny, nebezpečný a pre Spojené štáty je „už mŕtvy„.

Vyhlásil to bezpečnostný poradca Bieleho domu John Bolton, ktorý súdu a jeho sudcom dokonca pohrozil sankciami, ak budú pokračovať vo vyšetrovaní údajných amerických vojnových zločinov v Afganistane. Bolton tiež oznámil uzavretie kancelárie Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) vo Washingtone.

Dnes, v predvečer 11. septembra, chcem menom prezidenta odovzdať jasný a jednoznačný odkaz. Spojené štáty využijú všetky prostriedky, aby ochránili svojich občanov a občanov spojeneckých krajín pred nespravodlivým prenasledovaním ilegálneho súdu,“ vyhlásil Bolton.

Nebudeme s ICC spolupracovať, nebudeme mu poskytovať žiadnu pomoc. Nepripojíte sa k ICC a necháme ho samovoľne zaniknúť, pre nás je už mŕtvy,“ dodal. USA tiež pripravujú záväzné dvojstranné zmluvy, ktoré cudzím štátom zabránia vydávať Američanov na potrestanie k haagskemu súdu.

Poradíme si sami, odkázal Bolton do Haagu

Trumpov poradca medzinárodný súd skritizoval z mnohých rôznych uhlov. Spojeným štátom podľa Boltona okrem iného prekáža, ako vágne je v príslušných dokumentoch popísaný zločin agresie. Stíhaniu by tak čelili napríklad aj členovia elitných jednotiek amerického námorníctva Navy SEALs, ktorí v roku 2011 v Pakistane zabili vodcu teroristickej siete al-Kájda Usámu bin Ládina, dodal Bolton.

Spojené štáty majú fungujúci súdny systém, a keď dôjde k porušeniu práva, budú to riešiť a danú osobu prípadne potrestajú sami, zdôraznil Bolton. „Nepotrebujeme ICC, aby nám hovoril, čo máme robiť,“ dodal.

Washington odmieta snahy vyšetriť možné zločiny Izraela

Bolton tiež oznámil uzavretie washingtonskej kancelárie Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP), ktorá bola otvorená v roku 1994. Dôvodom je snaha Palestínčanov presadiť na pôde haagskeho súdu vyšetrovanie údajných zločinov Izraela. „Spojené štáty budú vždy stáť pri svojom priateľovi a spojencovi Izraeli,“ vyhlásil Trumpov poradca.

Medzinárodný trestný súd skritizoval za to, že popiera právo Izraela na obranu a vyslúžil si búrlivý potlesk publika, ktoré tvorili zástupcovia najmä konzervatívnych kruhov.

Generálny tajomník OOP Saíb Irikát už pred Boltonovým prejavom uviedol, že Američanom sa Palestínčanov nepodarí zastrašiť, aby upustili od svojich krokov proti Izraelu v ICC. Uzavretie palestínskej kancelárie vo Washingtone má podľa Irikáta „chrániť izraelské zločiny„.

Úlohou ICC je pohnať na zodpovednosť páchateľov vojnových zločinov, genocídy a zločinov proti ľudskosti. USA ale zmluvu o zriadení súdu z roku 2002 neratifikovali. Vtedajší prezident George Bush mladší s vytvorením súdu nesúhlasil, jeho nástupca Barack Obama ale mal v úmysle s ICC spolupracovať. Všeobecný súd okrem iného neuznávajú ani Čína, Izrael a Rusko.

O autorovi

Príspevky za Február

Pin It on Pinterest

Share This