Zdalo by sa, že každý človek má rovnaké práva. Avšak v Saudskej Arábii existuje systém mužskej nadvlády. Ženy sú ponižované v mnohých aspektoch. Prípad, ktorý zverejnil Al-Monitor, otvára diskusiu nad právami žien v tejto krajine so stredovekou morálkou.
[sociallocker][/sociallocker]
Správa zo štvrtka hovorí, že saudský súd rozhodol v prospech ženy, ktorá spochybnila rozhodnutie otca nevyžiadať pre ňu pas. To vyvolalo online diskusiu o kontroverznom systéme mužského poručníctva.
Konzervatívne kráľovstvo vyžaduje od žien, aby žiadali povolenie od mužských „opatrovníkov“ – vlastných otcov, manželov alebo iných príbuzných mužov – cestovať, vydávať sa a robiť ďalšie aktivity.
V zriedkavom prípade sa nemenovaná 24-ročná žena v západnom meste Jeddah snažila odmietnuť svojho otca ako svojho opatrovníka po tom, čo odmietol pre ňu vyžiadať pas na štúdium v zahraničí, uviedli miestne médiá vrátane pro-vládnych novín Okaz.
Tento týždeň civilný súd nariadil otcovi, aby vyžiadal pre ženu pas.
Noviny tiež uviedli, že žena, vysokoškolská študentka, žila so svojou matkou už desať rokov a nevidela svojho otca už šesť rokov.
Saudská Arábia realizuje rozsiahle sociálne reformy, ktoré zahŕňajú historické rozhodnutie umožňujúce ženám jazdiť autom, zúčastňovať sa futbalových zápasov a zamestnať sa na pracovných miestach, ktoré kedysi nezapadali do úzkych hraníc tradičných rodových úloh.
Reformný plán Vision 2030 korunného princa Mohammed bin Salmana pre post-ropnú éru sa snaží navýšiť podiel žien na trhu práce takmer k jednej tretine, pričom dnes ženy tvoria približne 22 percent všetkých pracujúcich.
Kráľovstvo však tiež čelí dlhodobej kritike kvôli systému mužského poručníctva.
Systém už dlhodobo, ako symbol represie voči ženám, umožňuje mužom uplatňovať svojvoľnú autoritu rozhodovať v mene vlastných ženských príbuzných.
„Ak by žena mala právo získať svoj vlastný pas – rovnako ako muži – nepotrebovali by sme súd,“ napísala k tejto záležitosti na Twitteri Latifah al-Shaalan, členka Rady Šúra, poradného orgánu panovníka v Saudskej Arábii.
لو كان استخراج الجواز كوثيقة رسمية من حقوق المواطنة الراشدة مثل المواطن بدون ربطه بولي الأمر لما احتاج الموضوع لقضية ومحكمة وقوة جبرية !
وللذكرى: هناك مشروع حول ذلك في المجلس منسي من سنوات .. https://t.co/YCUW4YtEHF— لطيفة الشعلان (@LatifahAshaalan) September 20, 2018
Výnimočné súdne konanie takisto podnietilo množstvo komentárov na sociálnych médiách.
„Som prekvapený rozpormi v systéme,“ povedal saudský užívateľ Twitteru.
„Nakoniec bol otec nútený vyžiadať pas proti svojej vôli. Prečo nedovoliť ženám, aby dostali svoje pasy samé bez toho, aby museli strácať čas a prežívať tieto problémy?“
Avšak množstvo komentárov naopak protestuje. Podľa nich ide o popretie božských zákonov a nariadení, ktoré sú predpísané islamským právom šaría. Keďže šaría pochádza od boha, považujú to za urážku Allaha. Tá sa podľa najprísnejšieho výkladu trestá smrťou
https://twitter.com/AjelNews24/status/1042677705043533825