Šokujúce podozrenie o úlohe americkej protidrogovej organizácie DEA

Článok z portálu Le Grande Soir popisuje situáciu s drogami vo Venezuele. Riaditeľ miestnej protidrogovej agentúry naznačuje, že pôsobenie DEA, ekvivalentnej organizácie v USA, v skutočnosti pomáha drogovému biznisu.

[sociallocker][/sociallocker]

Venezuela je dnes Američanmi obviňovaná, že vyrába a distribuuje drogy do Ameriky. Aký na to majú dôvod? Vraj je to preto, lebo prerušila spoluprácu s DEA (Drug Enforcement Administration).

DEA je v preklade „Národný úrad pre kontrolu obchodu s drogami„. Ide o jednu z regulačných federálnych agentúr Spojených štátov amerických, ktorá sa zaoberá bojom proti pašovaniu a distribúciu drog. Alebo aspoň „sme povinní“ tomu veriť

Juan Grillo je riaditeľ Národnej protidrogovej agentúry Venezuely. Vyvracia obvinenia Ameriky a prezentuje fakty, ktoré naznačujú pravú úlohu DEA

8. augusta 2005 sa rozhodla venezuelská vláda prerušiť dohody s DEA. Na budovy bývalej americkej agentúry sa nasťahovali venezuelskí úradníci. Dovtedy tam občania Venezuely mali doslova zakázaný vstup.

Juan Grillo tvrdí, že pod zámienkou „boja proti drogám“, členovia DEA používali zariadenia na odpočúvanie telefónnych hovorov vlády a na špehovanie vládnej politiky. Nebojovali proti obchodníkom s drogami, ale proti suverénnej politike venezuelskej vlády. Počas existencie DEA sa domáce orgány boja proti drogám sústreďovali len na to, aby drogy neprenikali na domáci trh. Starosť o sledovanie transportu drog z Kolumbie mala na starosti práve DEA.

Počet zničených hektárov s výskytom drogy. Po roku 2005 sa drogy prestali vo Venezuele produkovať

Cieľom novej politiky po odchode DEA bolo zabrániť vstupu drog do krajiny. S DEA bolo zadržaných priemerne 34 metrických ton drogy ročne. Bez DEA v priebehu 13 rokov Venezuela zadrží priemerne 51 metrických ton drogy ročne. Od roku 2005 bolo zabavených 639 ton drogy, pričom krajina nie je producentom, len transportnou krajinou.

Množstvo zadržaných drog sa po odchode americkej DEA zvýšilo priemerne o 79%

Prerušenie dohôd s DEA Venezuelu nepoškodilo, naopak. Boj s drogami je oveľa efektívnejší.

Čísla ukazujú, že Spojené štáty bojovali proti drogám len na úrovni deklarácií. Bola to však iba zámienkou na špehovanie, ale tiež na využívanie územia Venezuely na obchodovanie s drogami. Zdá sa, že DEA nie je protidrogovou agentúrou. Naopak, pod jej dohľadom sa obchod s drogami realizuje!

Národná protidrogová agentúra Venezuely sa zameriava hlavne na prevenciu. Za vlády prezidenta Madura bola krajina rozdelená na malé územia 2,5 až 5 km2, kde sa udržuje policajná prítomnosť a organizujú preventívne aktivity.

S pomocou rôznych vládnych inštitúcií agentúra organizuje na týchto mikroúzemiach športové, kultúrne, vzdelávacie a verejné zdravotné aktivity. Pracovníci sa snažia byť v kontakte s ľuďmi a snažia sa zabrániť tomu, aby sa mladí ľudia dostali do temného sveta drog. Práca sa zameriava na najproblematickejšie oblasti identifikované analytickým centrom agentúry.

Venezuela má 2200 km dlhú hranicu s obrovským producentom drog Kolumbiou, hlavná úloha je zabrániť transportom ďalej k zákazníkom vo svete a prieniku do krajiny na vnútorný trh. Kolumbijské vlády nemajú žiadnu kontrolu nad suverenitou vlastného územia. Takže je úlohou Venezuely stáť na stráži.

Okrem pozemnej kontroly to vyžaduje neustálu kontrolu nad vzdušným priestorom. Venezuela má najmodernejšiu armádu v Latinskej Amerike a to sa týka aj systému protivzdušnej obrany ozbrojených síl

Počet zničených ilegálnych letísk

V rámci boja s drogami bolo zhabaných 47 malých lietadiel používaných na prepravu drog a 139 ich bolo zničených. Zároveň bolo zničených 317 tajných laboratórií.

Počet zničených tajných laboratórií

Venezuela efektívne spolupracuje s organizáciami na boj proti drogám po celom svete. Na základe medzinárodných zatykačov bolo zatknutých 152 drogových barónov. 79 z nich bolo vydaných a 40 je v procese vydávania.

Týchto 119 barónov drog nevykonalo žiadny kriminálny čin vo Venezuele, inak by boli súdení v krajine. Po zatknutí boli deportovaní najmä do Európy, Spojených štátov a Kolumbie. Tieto čísla nehovoria o tisíckach zatknutí malých dílerov, ktoré sa deje každý rok.

Počet zatknutých osôb za drogové delikty

Podľa Juana Grilla jediní, s ktorými nekomunikujú sú DEA alebo tí, ktorí tvrdia, že si v ich krajine budú robiť čo chcú.

Keď sa teda hovorí o „narkotickej vláde“ vo Venezuele, nevychádza sa z faktov, ale z propagandy. Venezuela sa nenachádza v štatistikách krajín, kde rastie výroba, či počet predávkovaní, naopak, čísla krajiny majú negatívny trend. Šírenie tejto propagandy zo strany Spojených štátov je kvôli ovplyvneniu zvrchovanej politiky alebo čo je horšie, aby tým ospravedlnili vlastnú inváziu.

Pri šírení propagandy je účinnou zbraňou mediálna blokáda. Každý počúva klamstvá, čo šíri americká DEA, ale riaditeľa Národnej protidrogovej agentúry Venezuely oslovili len venezuelský kanál Telesur, ruský RT a spomínaný portál Le Grand Soir.


Publikovaný

v

od

Značky: