Sarajevo 1914, Doha 2017?

Mohli by sme byť v historickom okamihu, podobne ako pri atentáte na dediča trónu Rakúsko-Uhorsku, čo viedlo k tomu, čo dnes poznáme ako I. Svetová vojna, píše Simon Henderson na Foreign Policy.

Tentokrát však možný konflikt vypukne medzi Saudským kvartetom a Iránom vďaka Kataru. Nominálnym cieľom Saudskej Arábie je KATAR, ktorý sa dlhodobo odlišuje od „konsenzu“ Saudského kvarteta.

Pre kontext a perspektívu, šesťdňová vojna, ktorá sa stala pred 50 rokmi tohto týždňa, bola podnietená zatvorením Tiranského prielivu Egyptom, čím sa prerušil prístup Izraela do Červeného mora. Saudskoarabské kvarteto rovnako zakázalo rovnako znemožnilo Katarským lodiam pohyb. Sme jednoducho na prahu konfliktu. Irán poskytol Kataru pomoc, v Iráne bol dnes brutálny teroristický čin…

„Sunnitské krajiny už dlho smerovali k vojne s Iránom. Situáciu Katare je možno len výhovorka, ktorú sa snaží využiť, „– píše Simon Hnderson na Foreign Policy.

V pondelok celá rada arabských krajín prerušila diplomatické styky s Dauhe, a obvinila emirát z podpory teroristov. Okrem toho Rijád oznámil zákaz letov katarskej spoločností Qatar Airways, uzavretie pozemné hranice s touto krajinou a prístavy jeho lodiam.

Uvádza sa, že Teherán už ponúkol pomoc Kataru a je ochotný ju poskytovať svojimi tromi prístavmi. Toto gesto ale v Rijáde a Abú Zabí pravdepodobne budú vnímať ako potvrdenie „zradných“ väzieb Douhá a Teheránu.

Podľa Hendersona dôležitú úlohu pri zmiernení tejto výbušnej situácie môže zohrať Washington, americký minister zahraničia Rex Tillerson je vo výhodnej pozícii, pretože pred jeho uvedením do úradu bol vo vedení spoločnosti ExxonMobil – hlavného zahraničného hráča v odvetví energetiky v Katare.

„Washington musí konať rýchlo a zastaviť tento pochod k vojne, a nečakať až začne krviprelievania,“ zdôraznil Henderson.