Vyberte položku Stránka

Slovenský ústavný súd vracia kauzu Babiša a ŠtB na nové prejednanie

Slovenský ústavný súd vracia kauzu Babiša a ŠtB na nové prejednanie

Slovenskú ústavný súd dnes vyhovel sťažnosti Ústavu pamäti národa (ÚPN) a zrušil konečné rozhodnutie, podľa ktorého šéf hnutia ÁNO Andrej Babiš je v archívnych zväzkoch niekdajšej ŠtB vedený ako jej agent neoprávnene. Informujú české Eurozprávy.

Ústavný súd vrátil prípad odvolaciemu krajskému súdu v Bratislave na nové prejednanie, súd sa bude musieť riadiť právnym názorom ústavného súdu.

Ústavnú sťažnosť podal ÚPN po januárovom rozhodnutí slovenského najvyššieho súdu, ktorý odmietol mimoriadny opravný prostriedok, ktorým sa ÚPN snažil zvrátiť spor s Babišom. V prospech Babiša na Slovensku predtým rozhodli okresný i krajský súd. ÚPN najmä tvrdil, že bývalí príslušníci ŠtB, ktorí svedčili v Babišov prospech, neboli pred výpoveďou zbavení mlčanlivosti.

Bratislavský rodák Babiš, ktorého hnutie je podľa prieskumov favoritom nadchádzajúcich volieb do českej Snemovne, vedomú spoluprácu s ŠtB popiera dlhodobo. Archívne dokumenty tvrdia, že v roku 1980 sa stal takzvaným dôverníkom ŠtB a že ho o dva roky neskôr k spolupráci s tajnou políciou čoby agenta s krycím menom Bureš získal nadporučík ŠtB Július Šuman. Ten ale u okresného súdu vyhlásil, že táto informácia nie je pravdivá.

ÚPN súdom predložil 12 rôznych zväzkov, v ktorých je Burešove meno uvedené. Inštitúcia v minulosti neuspela vo viacerých súdnych sporoch ohľadom evidencie osôb v dokumentoch tajnej polície v komunistickom Československu.

O autorovi

Peter Králik

Európske záležitosti// Zahraničná politika//Komentátor relácii [MEDZI]PRIESTOR a [MEDZI]NAMI

Pin It on Pinterest

Share This