Vyberte položku Stránka

Slovensko má podporovať prehlbovanie humanitárnej katastrofy v Jemene.

Slovensko má podporovať prehlbovanie humanitárnej katastrofy v Jemene.

Predseda vlády Peter Pellegrini prijal podpredsedu vlády SAE. Na stretnutí bolo podpísané memorandum, na základe ktorého Slovensko bude pomáhať v rehabilitácii vojakov SAE pôsobiacich v Jemene

Predseda vlády SR Peter Pellegrini prijal podpredsedu vlády a ministra vnútra Spojených arabských emirátov (SAE) šejka Saifa Bin Zayeda Al Nahyana

[sociallocker][/sociallocker]

Dnes, v utorok 24. apríla 2018 na Úrade vlády SR v Bratislave predseda vlády SR Peter Pellegrini prijal podpredsedu vlády a ministra vnútra Spojených arabských emirátov Jeho Výsosť šejka Saifa Bin Zayeda Al Nahyana. Na stretnutí sa zúčastnili aj ďalší predstavitelia vlády SR z ministerstva financií, ministerstva vnútra a ministerstva zahraničných vecí.

Predseda vlády SR a podpredseda vlády a minister vnútra Spojených arabských emirátov podpísali počas spoločného rokovania memorandum o porozumení medzi vládou SR a vládou Spojených arabských emirátov o poskytovaní rehabilitačných programov a služieb pre príslušníkov ozbrojených síl zo Spojených arabských emirátov. Programy budú využívať vojaci pôsobiaci v Jemene, ktorí sú súčasťou protiteroristickej koalície pod vedením Saudskej Arábie.

Predstavitelia Spojených arabských emirátov ocenili prístup slovenskej vlády participovať na regionálnej a medzinárodnej úrovni v boji proti globálnemu terorizmu. Návšteva šejka Saifa Bin Zayeda Al Nahyana na Slovensku má vytvoriť novú dynamiku vzťahov medzi oboma krajinami v oblasti zbrojárskeho a leteckého priemyslu.

Inými slovami, budeme sa zúčastňovať na pomoci, ktorá posúva Jemen stále hlbšie do útrap, k utrpeniu, ktoré dnes nemá na svete páru.

SAE spolu so Saudskou Arábiou sa rozhodli, že pomôžu k návratu vyhosteného prezidenta Hadiho a tak v roku 2015 vypukla neľútostná občianska vojna. Je to zástupná vojna medzi Saudami a iránskymi ajjatoláhmi. Ozbrojená opozícia Hútiov patrí medzi šiitov, Saudská Arábia ako ústredná sunitská veľmoc podproruje sunnitského Hadiho.

Je to vojna, kde je hladomorom ohrozených niekoľko miliónov ľudí a kde každých 10 minút umiera jedno dieťa.

Saudská Arábia vyhlásila kompletnú blokádu krajiny. Dôvodom sú vraj dodávky zbraní. Lenže rovnako sú zastavené aj dodávky potravín, humanitárnej pomoci a liekov.

Slovensko sa však pri podpore podobných aktivít správa mimoriadne konzistentne. Podporuje aj rozmiestňovanie vojakov slovenskej armády na hraniciach s Ruskom.

Do pobaltských krajín pošleme 152 vojakov s technikou.

 

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This