Skripaľ je znak, že Brexit je návratom Británie do geopolitiky

Thiery Meyssan je zaujímavý analytik, ktorého postrehy stoja za úvahu. V jednom z posledných článkov na vlastnom poltári analyzuje situáciu v Sýrii. Jedna z úvah sa týka aj Veľkej Británie a jej dôvodov konania.

[sociallocker][/sociallocker]

Prakticky všetky strany v koalícii s USA nemajú pripravené scenáre na dôležité rozhodnutie, čo po Sýrii. Závisí to od rozhodnutia v USA, kde je politická scéna rozorvaná.

Trump v Sýrii nechce zostať, jeho administratíva áno. Voľby do Kongresu rozhodnú, ktorá strana získa prevahu.

Podľa Meyssana sa iba Veľká Británia nejakým spôsobom zamyslela nad reakciou. Je to plán, ktorý vracia Anglicko do globálnej politiky.

Teraz už je jasné, že aj keď Londýn udržiava diplomatický tlak na Sýriu prostredníctvom tzv. Malej skupiny, pozornosť Británia je už zameraná na oživenie „Veľkej hry“, kedy po celej 19. storočia dochádzalo ku konfrontácii medzi kráľovskou korunou a cárom.

Meyssan tiež tvrdí, že anglické kauzy úzko súvisia s redefiníciou postavenia krajiny vo svete.

Potom, čo Londýn vymyslel kauzu Skripaľ a na základe „Zinovjevovho listu„, práve „pristihol“ ruské „externé“ spravodajské služby pri čine. Pritom sa Rusi len snažili zistiť, čo sa proti nim chystá zo strany Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW).

A poukazuje na to, že ide o dôsledok Brexitu.

Táto geopolitická doktrína je nezávislá na udalostiach, ktoré slúžia ako zámienka. „Veľká hra“ bola stratégiou Britského impéria. To, že ju súčasné Spojené kráľovstvo obnovilo, je dôsledok Brexitu a politiky „globálnej Británie“.

Následky postihnú podľa analytika nielen Rusko, ale aj ďalšie krajiny [aj keď zúženie kontinentu len na Francúzsko je príliš veľké zjednodušenie. Anglicko bude oponovať kontinentu ako takému, t.j. Bruselu a vedúcej krajine Únie, t.j. Nemecku – pozn.ed.]

Rovnako ako v 19. storočí povedie toto protiruské usporiadanie za nejaký čas k zvýšenej rivalite medzi Londýnom a Parížom.

Vo Veľkej Británii sa však dvíhajú opozitné sily, ktoré chcú anuláciu Brexitu. Ak by sa tieto sily presadily, situáciu by to úplne zmenilo.

Oproti tomu keby Theresa Mayová neuspela – zároveň s otázkami, týkajúcimi sa Brexitu a udržania Spojeného kráľovstva v Európskej únii – všetky tieto plány by boli zrušené,“ končí Meyssan svoje zamyslenie.


Publikovaný

v

,

od