Dva dni po tom, čo si Česi do svojho čela zvolili populistu, ktorého vzťah k EÚ je nejasný, vyhlásili hlavní ústavní činitelia na Slovensku proeurópsky kurz, reagujúc na parlamentné voľby v Českej republike a situáciu v regióne, informuje agentúra Reuters. O nebezpečí, ktoré predstavuje populista Andreja Babiš a spojenectve prezidenta Miloša Zemana s ruským prezidentom Vladimírom Putinom píše pre zmenu The Guardian.
„Nikdy som sa neodvažoval kritizovať domácu situáciu v ostatných krajinách, ale som rád, že sa Slovensko stalo pro-európskym ostrovom v regióne,“ povedal slovenský premiér Robert Fico včera na Bratislavskom hrade.
Podľa neho bolo časovanie slovenského summitu neúmyselné, ale vlastne celkom vhodné. Slovensko sa vydáva iným smerom než Česko.
„Európska únia je pre Slovensko a jeho občanov životným a hodnotovým priestorom, ktorý nemá alternatívu. Má jednoznačne pozitívny vplyv na sociálny, hospodársky a politický rozvoj našej krajiny a preto sa Slovensko vydalo na cestu čo najširšej spolupráce s EÚ,“ píše sa v spoločnom vyhlásení prezidenta Andreja Kisku, premiéra Róberta Fica a predsedu NR SR Andreja Danka, ktorí sa zišli na spoločnom jednaní.
Reuters ďalej píše, že hnutie ANO miliardára Andreja Babiše zasadilo úder tradičným a proeurópskym stranám. I keď o sebe Babiš prehlasuje, že je proeurópsky, odmieta prijatie eura a odmieta ďalšiu integráciu Českej republiky do EÚ.
Fico je rád, že jeho krajinu, na rozdiel od svojho bohatšieho západného suseda, priviedol do eurozóny.
Počas posledných mesiacov Fico niekoľkokrát vyhlásil, že chce, aby jeho krajina bola v jadre Európy. Reagoval napr. na slová francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o viaccestnej Európe. Nechce, aby Slovensko zostalo na okraji európskeho diania, čo by mohlo hroziť teraz Česku.
Na kritike Bruselu nedávno tiež postavili kampaň aj pravicové strany v Rakúsku a Nemecku. Zjavný úspech mala najmä AfD v bývalom východnom Nemecku, dodáva agentúra Reuters.
So zvolením Babiša se tak Češi pripojili k Poliakom a Maďarom, kde tiež vládni lídri zdôrazňujú národný záujem a odmietajú hlbšiu európsku integráciu.
Britský The Guardian si všíma podobnosť Babiša s americkým prezidentom Donaldem Trumpom. Podčiarkuje aj úlohu prezidenta Miloša Zemana, spojenca ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorý chce premiéra menovať, aj keď je trestne stíhaný.
Krajina si v dobe neplánovaného hospodárskeho rastu vybrala muža, ktorého úloha v bývalom Československu je nejasná, bol údajne pracovníkom ŠtB a významne zbohatol po Novembri 89, píše The Guardian.