Portál Info.cz priniesol informáciu, že stránky univerzity, ktorá spadá pod rezort obrany informujú o prebiehajúcej produkcii látky novičok.
Podľa tejto informácie výskumom okolo látky novičok sa v Česku zaoberá brnenská Univerzita obrany a podľa informácií uvedených na jej anglických internetových stránkach tento výskum stále trvá.
[sociallocker][/sociallocker]
„Výskum charakteristík nových a potenciálnych chemických bojových látok (R33, novičok a PFIB),“ uvádzajú stránky Univerzity obrany.
Ministerka obrany Šlechtová napriek tomu tvrdí, že disponuje iba informáciami v utajenom režime. Z toho dôvodu nechce komentovať oznámenie prezidenta Miloša Zemana, že novičok sa v Česku v malom vyrábal a potom bol zničený.
Pritom informácie, že sa v Česku aj v súčasnosti skúmajú účinky nervovej látky novičok, ktorý pravdepodobne stojí za otravou bývalého ruského agenta Skripala a jeho dcéry, sú verejne prístupné na internete. A nielen to, ide o univerzitu, ktorá spadá pod rezort ministerky.
Potvrdzujú sa tak slová prezidenta Miloša Zemana , ktorý dokonca naznačil, že táto informácia nie je nijako tajná, keď uviedol, že je v nižšom stupni „utajenia“. Je potom prekvapujúce, prečo ministerka obrany Karla Šlechtová hovorí o informáciách v utajenom režime, keď sú na stránkach štátnej univerzity, ktorá spadá pod jej rezort.
„Nemôžem verejne oznámenie pána prezidenta komentovať, pretože disponujem informáciami iba v utajenom režime,“ uviedla vo štvrtok na sociálnej sieti Twitter.
Tlačový odbor Ministerstva obrany v piatok doplnil, že látka novičok je chemicky syntetizovaná v špecializovanom laboratóriu za prísneho bezpečnostného režimu, a to maximálne v rozsahu niekoľkých mikrogramov. „Ide o takzvanú mikrosyntézu, ktorá nie je podľa medzinárodného dohovoru považovaná za výrobu. Testovaná látka vzniká v pracovnej nádobke čisto pre účely merania spektrálnych dát a jej obsah je po testovaní v zhode s predpismi a záväzkami ČR vždy po tom okamžite zlikvidovaný,“ tvrdí odbor komunikácie rezortu.
New York Times tvrdí, že podľa OPCW bolo na otravu použitých 50-100g látky novičok. To je ďaleko viac ako množstvo používané na výskum a preto je možné klasifikovať takúto produkciu ako zbraň hromadného ničenia.
Nie je však jasné, odkiaľ Ahmet Uzumcu, riaditeľ OPCW túto informáciu má, nevedel stanoviť ani presné množstvo. Na zabitie človeka stačia doslova mikrogramy, 100 g látky tohto druhu by znamenalo smrť niekoľko tisíc ľudí. Jeho nástup účinku je veľmi razantný a poškodenia sú nevratné. Kontaminácia látkou typu novičok v množstve gramov znamená 100% smrť nielen pre domnelé obete.