Denník Pravda zverejnil vyjadrenie šéfa strany Most-Híd a kandidáta na prezidenta Vojtech Bugára k výročiu okupácie. Tvrdí, že Rusi nepovažujú vpád vojsk Varšavskej zmluvy za okupáciu a dodnes ho ospravedlňujú. Klame

Ruské médiá spojené so štátnymi inštitúciami aj po desaťročiach hovoria o bratskej pomoci. Nemôžeme si dovoliť si to nevšimnúť. Falšovanie dejín a prekrúcanie historických faktov sa nedá ospravedlniť a má vplyv na naše vzťahy s touto krajinou,“ zdôraznil.

Ako človek, ktorý sa v najvyššej politike pohybuje už dlhé roky musí vedieť, aká je oficiálna politika Ruskej federácie. Tieto postoje a názory sú zároveň ukotvené v bilaterálnych zmluvách a vyjadreniach oficiálnych predstaviteľov Ruska. Ak tvrdí, niečo iné, potom jednoznačne klame.

To, že v roku 1968 išlo o veľkú krivdu a nespravodlivosť zo strany okupantov a najmä zo strany ZSSR nie je žiadna pochybnosť. Na tomto fakte existuje široká zhoda a napriek klamstvám mainstreamových médií okupáciu jednoznačne odsudzuje aj Ruská federácia.

Oficiálny postoj vyjadrila Moskva v Zmluve o priateľských vzťahoch a spolupráci medzi Slovenskou republikou a Ruskou Federáciou z roku 1993 (č. 9/1995 Z. z.): V Preambule sa uvádza: „… odsudzujúc antihumánnu podstatu totality, želajúc si definitívne skoncovať s totalitnou minulosťou, ktorá sa prejavila aj v pošliapaní zásad medzinárodného práva v roku 1968 a ďalšom neospravedlniteľnom zotrvaní sovietskych vojsk na československom území,…„.

Tento postoj k udalostiam roku 1968 potvrdil aj prezident V. Putin pri svojej návšteve Prahy v roku 2006.

Je paradoxné, že takéto zásadné oficiálne vyjadrenia Ruska Vojtech Bugár ignoruje.

Dňa 26. augusta uplynie štvrť storočia od podpísania základnej zmluvy medzi Slovenskom a Ruskom a je na čase, aby si „budúci prezidentzalistoval v slovenskej histórii a začal si konečne všímať aj oficiálny postoj Ruska k minulým udalostiam