Vyberte položku Stránka

South China Morning Post: Šéf CIA odkazuje, aby sa ho nikto nepýtal, keď Kim Čong-un zrazu zomrie

South China Morning Post: Šéf CIA odkazuje, aby sa ho nikto nepýtal, keď Kim Čong-un zrazu zomrie

Riaditeľ CIA Mike Pompeo sa pohráva s myšlienkou, že existuje sprisahanie na zavraždenie severokórejského vodcu, a tiež priznáva, že chce vytvoriť „omnoho zlovestnejšiu agentúru“, píše SCMP.

Americká centrálna spravodajská agentúra je presvedčená, že Kim Čong-un je racionálny herec, ktorý sa každý deň zameriava na to, „aby zostal pri moci a prebúdzal sa vo svojej vlastnej posteli“.

„Pokiaľ ide o to keby Kim Čong-un náhle zmizol, vzhľadom k histórii CIA, jednoducho o tom nebudem hovoriť,“ povedal riaditeľ CIA, keď sa ho pýtali na to, čo sa stane, keby Kim náhle zomrel.

„Niekto by si mohol myslieť, že existuje náhoda.“ Viete, došlo k nehode. „Je to jednoducho neúplné,“ povedal Pompeo za smiechu predstaviteľov národnej bezpečnosti na fóre, ktorý sa konal v rámci Nadácie na obranu demokracií.

Americká agentúra má temnú históriu bola zapojená do zvrhnutia alebo eliminácia vodcov v krajinách ako je Irán, Kuba, Kongo, Vietnam a Čile.

Kim Čong Un

Severná Kórea tvrdí, že CIA, ktorá spolupracuje s juhokórejskou spravodajskou službou, sa pokúsila zabiť  Kima 33krát, bez toho, aby poskytla nejaký dôkaz.

„Poslanie Kim Čong-una je len zostať pri moci,“ povedal.

Mike Pompeo, ktorý sa stal v januári riaditeľom CIA, uviedol tiež na konferencii, že bude revitalizovať zameranie agentúry.

„Staneme sa oveľa zlovestnejšou agentúrou,“ povedal Pompeo.

Pompeo uviedol, že by USA mali predpokladať, že Kimova vláda je „blízko“ k výrobe jadrovej rakety schopné zasiahnuť americkej ciele a USA musia pracovať na tom, aby sa tomu zabránilo.

Riaditeľ CIA Mike Pompeo ďalej povedal, že Trump by mal radšej využívať sankcie a diplomaciu na to, aby donútil Kima, aby prišiel k stolu a diskutoval o odzbrojení. Ale americké vojenské sily zostávajú ďalšou možnosťou.

„Sú dostatočne blízko k jadrovej rakete, a z hľadiska americkej politiky, by sme sa mali správať tak, ako keby boli už u tohto cieľa,“ povedal Pompeo.

Kimova veľvyslankyňa vyhlásila, že Pchjongjang nezastaví svoj jadrový arzenál ani program balistických rakiet, kým Washington nezastaví svoj „nepriateľský“ postoj.

O autorovi

Peter Králik

Európske záležitosti// Zahraničná politika//Komentátor relácii [MEDZI]PRIESTOR a [MEDZI]NAMI

Pin It on Pinterest

Share This