Portál Al-Monitor informuje o príchode vojakov pakistanskej armády do Saudskej Arábie. Pakistanská jednotka je určená na priamu ochranu Saudov

Podľa komentára ide o pokračovanie praxe z 80-tych rokoch a fakticky ide o novodobú pretoriánsku gardu pod priamym dohľadu korunného princa Mohammeda bin Salmana (MHS)

Saudská Arábia a Pakistan kooperujú už celé desaťročia. Dokonca BBC spomína, že vývoj atómovej bomby v Pakistane zaplatili práve Saudi.

V roku 1982 poslal na výzvu kráľa Fahda pakistanský diktátor generál Zia ul-Haq do Saudskej Arábie zosilnenú obrnenú brigádu. Dvanásta nezávislá pancierová brigáda Khaled bin Walid bola umiestnená v blízkosti mesta Tabuk v severozápadnej Saudskej Arábii. Avšak jej hlavným cieľom bolo byť elitnou bojovnou silou na obranu monarchie pred akýmkoľvek nepriateľom doma aj v zahraničí.

Saudi zaplatili všetky výdavky tejto lojálnej palácovej stráže, ktorá zostala v kráľovstve viac ako desať rokov. Divízia  bola pomenovaná po jednom z najväčších generálov proroka Mohameda, ktorí porazil Byzantskú aj Sásánovskú ríšu v čase rannej expanzie islamu z Arabského polostrova v siedmom storočí.

pakistanska armada

Saudský kráľ Salman bin Abdulaziz Al Saud kráča so svojim synom Mohammedom bin Salmanom pred odchodom kráľa Salmana do Mediny, Rijád, Saudská Arábia, 8. novembra, 2017. Mohammed bin Salman je hlavným podporovateľom nasadenia pakistanskej armády. Saudi Press Agency/Handout via REUTERS

Dnes saudský korunný princ MBS, opäť zabezpečuje nasadenie pakistanskej pretoriánskej gardy v kráľovstve. Veľkosť a účel kontingentu nie sú jasné. Avšak podľa portálu je to oživenie vojenskej praxe z minulosti, ktorej cieľom je chrániť kráľovskú rodinu pred nepriateľmi doma aj v zahraničí.

Pakistanská armáda 15. februára oznámila, že by mohla nasadiť ozbrojené sily v Saudskej Arábii aby pomohla a trénovala saudskú armádu. Pákistánska tlač informuje o tom, že do kráľovstva bude poslaná zložená jednotka o veľkosti brigády. Pripojí sa k 1000 pakistanským armádnym školiteľom a poradcom armády, ktorí už sú v Saudskej Arábii.

Pakistanské oznámenie dalo najavo, že nová posila bude fungovať len v rámci hraníc kráľovstva a nepripojí sa k saudskej vojne v Jemene.

Toto oznámenie prišlo po dvoch tohtoročných návštevách pakistanského náčelník generálneho štábu v Saudskej Arábii. Generál Qamar Javed Bajwa sa stretol s korunným princom, ktorý je nielen hlavným podporovateľom nasadenia pakistanskej armády, ale aj ministrom obrany.

Explicitná podmienka, že vojsko nebude nasadené v Jemene ukazuje, že Pakistanci zjavne nechcú byť vtiahnutí do rozporov Saudskej Arábie so svojimi susedmi. Kvôli tomuto nasadeniu sa Bajwa dopredu rozprával s tureckými a iránskymi veľvyslancami v Islamabade, aby ich priamo informovali a uistil, že príchod pakistanských síl nie je hrozbou. Údajne odcestoval tajne aj do Dauhy, aby uistil katarského emira, že pakistanské sily nie sú nebezpečenstvom pre Katar.