RUSKO: Rádioelektronická zbraň bola v tichosti otestovaná už v dvoch konfliktoch

Systém Leer-3 je oficiálne označovaný ako aerodynamický predsunutý rušič prístrojov v sieti štandardu GSM. Jednoducho povedané, toto zariadenie dokáže narušiť signál, ktorý vášmu mobilnému telefónu poskytuje operátor, a nahradiť ho svojím vlastným. Špeciálne vysielač systému Leer-3, ktorý je namontovaný na malom bezpilotnom lietadle, vie napodobniť činnosť základňových staníc siete GSM a ovplyvniť tak bežnú prevádzku koncových zariadení.

Ako uviedol Kirill Rjaboj pre stránky topwar.ru, za vývojom a následnou výrobou spomínaného systému stojí petrohradská spoločnosť Special’nyj těchnologičeskij center. K jeho hlavným súčastiam patrí nákladné auto KamAZ-5350 s prívesom vybaveným anténou, riadiacimi systémami a dvoma bezpilotnými lietadlami Orlan-10. Hoci sa KamAZ-5350 dokáže pohybovať aj v ťažkom teréne, podľa potreby možno Leer-3 namontovať aj do iných vozidiel.

Bezpilotné lietadlá Orlan-10 sa starajú o rušenie a nahrádzanie rádiového signálu. K ich vybaveniu patria špeciálne vysielače, ktoré napodobňujú základňové stanice siete GSM a umožňujú blokovať prácu mobilných telefónov na frekvenciách 900 MHz a 1800 MHz.

Tieto vysielače sa nachádza buď na krídlach, alebo a v stredovej časti Orlan-10 a ich výkon dosahuje 2 W v prvom prípade a 10 W v tom druhom. Vďaka tomu môže Leer-3 vyradiť z prevádzky až 2000 mobilných telefónov troch rôznych operátorov v okruhu šiestich km.

Zmanipulovať idú SMS, videosprávy aj volanie

Maximálna doba letu Orlan-10 je desať hodín, unesie až štyri kg záťaže a dosahuje rýchlosť 150 km / h. Tieto vlastnosti systému Leer-3 umožňujú efektívne plniť zadané úlohy v súčasných konfliktoch. Celkovú dobu prevádzky v určitej oblasti možno zvýšiť striedavým nasadením niekoľkých bezpilotných lietadiel.

„V podstate je to základňová stanica, ktorá je schopná prevziať kontrolu nad volaním a komunikáciou v sieti,“ povedal generálny riaditeľ analytickej spoločnosti Telecom Daily Denis Kuskov v rozhovore pre iz.ru.

„Používatelia ani nezaznamenajú zmenu v spojení s inou základňovou stanicou. Operátor bezpilotného lietadla im potom môže posielať SMS a volať na ich telefóny. Pri pokuse o spojenie so sieťou internet sa užívateľom ako prvé môžu zobraziť vopred pripravené videosprávy. Na rovnakom princípe funguje pripojenie k Wi-Fi sieti na verejne prístupných miestach. „

Praktické nasadenie systému Leer-3 je známe zo Sýrie. V roku 2016 ruská armáda napríklad rozoslala ozbrojeným skupinám v konfliktných oblastiach textovú správu so žiadosťou o prímerie.

Neskôr pri bitke o Aleppo boli jeho obrancovia a obyvatelia podobným spôsobom informovaní o humanitárnych koridoroch určených k východu z mesta a o miestach, na ktorých dochádzalo k rozdeľovaniu liekov či potravín. Je pozoruhodné, že v Aleppe vtedy nefungovali takmer žiadne základňové stanice GMS siete, a napriek tomu bolo možné pravidelne prijímať SMS správy.

Kombinácia rušiča a dronov je bezprecedentná

Podľa článku Michaela Pecka pre nationalinterest.org došlo k využitiu systému Leer-3 tiež v okolí Donecka na východnej Ukrajine. Rusko však nie je jediným štátom, ktoré celulárne čiže bunkove siete využíva.

Aj izraelská armáda posielala varovanie civilistom v pásme Gaza predtým, než tam uskutoční bombardovanie. Ruské využitie bezpilotných lietadiel ale prináša zaujímavé možnosti, ako narušiť komunikáciu hlboko na nepriateľskom území.

Zvyšovanie technologickej vyspelosti ruských zbraní so sebou prináša niekoľko výziev.

Ak vynecháme súčasný stav ruského hospodárstva, ktorý brzdí vývoj a masovú produkciu najmodernejšej vojenskej techniky, systémy ako je Leer-3 vyžadujú veľmi vysoké technické znalosti a skúsenosti obsluhy.

Značnú časť jeho vojsk však stále tvoria branci, ktorých výcvik pre obsluhu sofistikovaných systémov nedáva moc zmysel. Po relatívne krátkej dobe totiž armádu opúšťajú a prostriedky vynaložené na ich školenie by sa teda stratili.

„Rusko sa vydalo cestou profesionalizácie armády, ale dokončenie tohto procesu bude ešte nejakú dobu trvať,“ domnieva sa Dave Majumdar vo svojom príspevku pre nationalinterest.org.

„Profesionálni vojaci s dobrým výcvikom tvoria asi len štvrtinu ruských pozemných síl. Títo vojaci z povolania … sú súčasťou síl rýchlej reakcie. Rusi takisto podnikli niekoľko krokov na zlepšenie výcviku a odborného vojenského vzdelania … Reformy sú však neúplné a táto situácia sa v nasledujúcich rokoch príliš nezmení. „


Publikovaný

v

od

Značky: