Agentúra Interfax zverejnila vyjadrenie šéfa konštrukčnej kancelária, ktorý tvrdí, že sa obnovuje program opätovne použiteľných rakiet Korona. Raketa má podľa Degťjara štartovať i pristávať vertikálne a má otvoriť cestu k pilotovaným medziplanetárnym letom.
Štátne raketové centrum Makejeva (SRC) vyvíja opakovane použiteľnú raketu, povedal generálny dizajnér SRC pre spoločnosť Interfax.
Raketa má názov „Korona“ (koruna) a bude jednostupňová. Jeho vývoj bol zastavený v roku 2012 kvôli nedostatku financií a v súčasnosti sa obnovuje
V rozhovore pre podnikové noviny SRC šéfkonštruktér Vladimír Degťjar vyhlásil, že „Korona“ – je kompletne znovu použiteľná, jednostupňová raketa so zvislým štartom a pristátí.
„Američania dnes vyvinuli technológiu mäkkého pristátia prvého stupňa rakety Falcon a jeho opätovného použitia v novej rakete. Náš vývoj. nosič „Korona“, nebude mať na rozdiel od Spojených štátov oddeliteľné stupne a ide vlastne o kozmickú loď s mäkkým štartom a pristátím. To otvára cestu k realizácii vzdialených medziplanetárnych letov s posádkami na palube,“ povedal V. Degťjar.
Na projekte Korona ruskí konštruktéri podľa Interfaxu pracovali od roku 1992 a v kľúčových technologických prvkoch majú údajne už jasno. Kedy by sa mohol uskutočniť prvý test, Degťjar neuviedol.
Na podobnom projekte pracuje aj americká spoločnosť SpaceX, ktorá už svoj model Falcon s oddeliteľným a opakovane použiteľným prvým stupňom niekoľkokrát úspešne vyskúšala.
Pripomeňme, že v marci 2017 americká spoločnosť SpaceX vykonala štart rakety Falcon 9 s opätovne použitým prvým stupňom. Prvýkrát vo svetových dejinách sa použili komponenty z predchádzajúceho letu. Možnosť opakovaného použitia rakiet výrazne znižuje náklady na vypustenie rakiet a otvára nové vyhliadky na prieskum vesmíru.
Pred 25 rokmi vtedajší Sovietsky zväz prvýkrát a naposledy vyskúšal svoj model raketoplánu Buran. Po dvoch obletoch Zeme stroj bez posádky dosadol na pristávaciu dráhu v kazašskom Bajkonuru. Zrútenie sovietskeho impéria a následné ekonomické problémy ale ambiciózne plány začiatkom 90. rokov definitívne poslali na smetisko.
TV kanál „360“ požiadal o vyjadrenie člena ruskej Akadémie kozmonautiky Ciolkovského Alexandra Železňjakova. Akademik vysvetlil, že je príliš skoro hovoriť o medziplanetárnych letoch. Zatiaľ je Korona určená na suborbitálne lety – to znamená, že trajektória bude blízko orbity umelých satelitov.
Podľa Železňjakova je odhad dizajnérov o nosnosti 300 ton v praxi ťažké realizovať. Raketa bude mať pravdepodobne len schopnosť vynášať zariadenia a užitočnú záťaž na nízke obežné dráhy. A to je hlavný rozdiel voči rakete SpaceX od spoločnosti Falcon. Nemožno ich porovnávať – ide o rôzne triedy rakiet.
„Falcon je dvojstupňová raketa určená na vypúšťanie kozmických zariadení a len pre nich. Pričom tieto aparáty môžu byť aj veľmi ťažké. Korona umožní dopraviť, v najlepšom prípade, pár stoviek kilogramov na nízku obežnú dráhu. Pri suborbitálnom lete bude väčšia hmotnosť užitočného zaťaženia, ktoré možno dopraviť. Ale nie je možné ju porovnať s Falconom„
Okrem toho projekt nemá štátnu podporu, má byť financovaný zo súkromných zdrojov. Dve miliardy dolárov na realizáciu projektu sa môžu ukázať ako neprekonateľná prekážka.
Podľa Železňjakova sa projekt zrejme nepresadí vo sfére dopravy materiálu. Avšak koncept má svoje prednosti pre inú sféru.
„Takéto systémy sú teraz najaktuálnejšie pre vesmírny cestovný ruch – to znamená, že prelety sa uskutočňujú mimo zem a atmosféru. Ak budú ľudia od Makejeva pracovať týmto smerom, môžu na tento trh vstúpiť – ak sa samozrejme ich projekt objaví v nadchádzajúcich rokoch. A aj tam je viac či menej možné konkurovať, ak sa ich vývoj ukáže byť technicky dostatočne progresívny,“ zhrnul.