Rusko končí so zmluvou SALT-2. Bombardéry TU-22M3M budú mať čerpanie paliva za letu

Modernizácia bombardérov TU-22M3 bude podľa portálu Great Power War obnášať aj dopĺňanie paliva za letu. Táto vlastnosť bola zakázaná zmluvou SALT-2.

[sociallocker][/sociallocker]

Ako sa píše v oznámení, ruské letectvo mieni modernizovať bombardéry TU-22M3 Backfire na verziu TU-22M3M. Okrem nových motorov a novej elektroniky, na lietadlách pribudne aj nasávacia trubica na dopĺňanie paliva.  Rusko má viac ako 100 bombardérov typu Tu-22M3.

 

Informované zdroje“ povedali nasledovné

Nové Tu-22M3M bombardéry budú vybavené trubicou na dopĺňanie paliva vo vzduchu. Po podpise Zmluvy so Spojenými štátmi o znížení strategických zbraní (SALT-2) v roku 1979 boli tieto trubice odstránené z bojových lietadiel a na nové lietadlá neboli nainštalované.

Hoci Zmluva o obmedzení strategických zbraní SALT II vyústila do dohody v roku 1979, senát Spojených štátov sa rozhodol zmluvu neratifikovať. Reagoval tým na sovietsky vojenský zásah v Afganistane, ktorá sa uskutočnil práve v tom roku. Sovietska strana nakoniec zmluvu tiež neratifikovala. Ako je však zrejmé, Sovieti urobili dôležité zmeny na dizajne svojich bombardérov podľa textu dohody. Dohoda mala platiť od 1.januára 1986. Vzhľadom na to, že nebola ratifikovaná, jej platnosť skončila.

Citovaný zdroj uviedol, že zariadenie na dopĺňanie paliva počas letu bolo už nainštalované na „prvom prototype Tu-22M3M„, aby sa zvýšil jeho dolet. Vyrolovanie lietadla bolo údajne uskutočnené v Kazani 16. augusta.

Všetky bombardéry, na ktorých je naplánovaná modernizácia, budú vybavené doĺňaním paliva za letu. Podľa ruských predstaviteľov letectva chce Moskva do roku 2020 modernizovať 30 bombardérov.

Inštalácia nového zariadenia na dopĺňanie paliva dovolí výrazne zvýšiť bojový dosah použitia Tu-22M3M, vzdialenosť jeho doletu,“ tvrdí zdroj. „Dolet bude porovnateľný so strategickými raketovými nosičmi,“ uviedol zdroj, s odkazom na existujúci ruský strategický bombardovací park.

Aktuálny dosah Tu-22M3 je približne 6 000 km. Ruské Tu-160 Blackjack bombardéry spolu staršími Tu-95 Bear majú dosah 12-15 tisíc km.

Rusko tiež rozhodlo o modernizácii Tu-160 na verziu TU-160 M2. O celkových plánoch a celkovom stave tohto najvýkonnejšieho bombardéra ruského letectva sme písali tiež. V uvedenom článku sa píše aj o modernizácii turbovrtuľového TU-95 na verziu Tu-95SMSM 

Medzi Spojenými štátmi a Ruskom platí ešte stále dohoda START-3, ktorá definuje parametre jadrových síl Ruska a USA. Ide o 2 550 hlavíc, 700 nasadených a 800 nenasadených stanovísk na odpaľovanie rakiet. Zmluva sa vzťahuje na ťažké bombardéry Tu-160 a Tu-95MS.

Tupolev Tu-160
Štvormotorový Tupolev Tu-160, prezývaný Biela labuť, je najväčší a najrýchlejší strategický bombardér na svete. Váži 110 ton a unesie 40 ton výzbroje. Lieta rýchlosťou až 2250 km/h.

V auguste, veliteľ letectva dlhého doletu Sergej Kobilaš povedal pre agentúru „Interfax“, že hlboká modernizácia nosiča rakiet a bombardéra Tu-22M3M zvýši rýchlosť a vzdialenosť jeho doletu. „Na týchto lietadlách budú nainštalované modernizované motory, ktoré sú v porovnaní s predchádzajúcimi ekonomickejšie a dovolia tak zvýšiť dolet, rýchlosť a zlepšia výkonnosť,“ povedal Kobylaš, keď hovoril o charakteristikách hlboko modernizovaného Tu-22M3M.

Po prvýkrát sa o plánoch na hĺbkovú modernizáciu diaľkového bombardéra nosiča rakiet Tu-22M3 začalo hovoriť v roku 2012. V tom období ruské ministerstvo obrany oznámilo, že do roku 2020 plánuje získať približne 30 lietadiel v modifikácii Tu-22M3M.

Prvý let Tu-22M3 sa uskutočnil 20. júna 1977, od roku 1978 bola spustená jeho sériová výroba, ktorá bola zastavená v roku 1993.


Publikovaný

v

,

od

Značky: