Rusko naznačilo, že Veľká Británia plánovite vraždí ruských občanov

Sergej Lavrov, minister zahraničných vecí Ruskej federácie, poskytol pred časom rozhovor britskej televízii Channel 4. V ňom sa dotkol viacerých otázok, ale spomenul prípady tajomných vrážd Rusov, pri ktorých boli dôkazy utajené. Rovnako aj v prípade otravy Skripaľovcov Lavrov obvinil Britániu zo „zahladzovania dôkazov„.

[sociallocker][/sociallocker]

Kompletné video si môžete pozrieť sami

Celý rozhovor v prepise zverejnilo ruské ministerstvo zahraničných vecí

V rozhovore, ktorý prebehol v Moskve ruský minister zahraničných tvrdil, že na zmenu pravidiel OPCW boli použité  všetky druhy trikov.Obvinil Západné krajiny, že zmanipulovali hlasovanie.

Pri zvolávaní tejto konferencie sa použili všetky triky vrátane mobilizácie malých krajín, ktoré nemajú žiadne zastúpenie v Haagu. Západ platil ich cestovné výdavky a platil ich hotelové účty. Všetko to vieme a oni to všetko vedia. Takže keď je dohovor hrubým spôsobom porušený, nemyslím si, že sa môžete skutočne vyhnúť vzniku obáv.

Lavrov uviedol, že došlo k „porušeniu“ dohovoru o chemických zbraniach a povedal, že ak nebude mandát OPCW zmenený naspäť, potom by začalo odpočítanie dní ku koncu existencie OPCW, prinajmenšom by nezostala ako univerzálna organizácia. Naznačil, že Rusko nemôže byť súčasťou Dohovoru, ktorý je porušovaný a ak niekto hovorí, že je to „vôľa väčšiny„.

Obvinil USA, Británia a EÚ, že vždy bez dôkazov veria ruskej vine a povedal: „Podľa môjho názoru princípy právneho štátu znamenajú, že pokiaľ nie je preukázaná vina, nemôžete trestať ľudí. A to je to, čo sa deje v prípade Skripaľ.

V tomto exkluzívnom rozhovore pre Channel 4 News, najvyšší diplomat v Rusku uviedol, že nevylučuje možnosť, že Spojené kráľovstvo sa zúčastnilo zahladenia kauzy Skripaľovcov.

Vysoko postavený úradník z britského ministerstva zahraničných vecí reagoval na tvrdenia Lavrova o prípade Skripaľ, keď povedal: „Je to tak očividne vymyslené, že to hraničí s hlúposťou.

Prípad Skripaľ

Pri diskusii o útoku nervovo-paralytickou látkou v Anglicku na Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliu v marci tohto roka, povedal, že situácia „vyzerá veľmi divne„.

Nekonzistencie v prípade Skripaľovcov sú veľmi znepokojujúce,“ povedal. „Nikdy nám nebolo umožnené pristúpiť cez konzulát k nášmu občanovi – v rozpore so všetkými medzinárodnými dohovormi, diplomatickými a konzulárnymi vzťahmi. Nikdy sme nemali žiadne dôveryhodné vysvetlenie, prečo sesternica – alebo teta – Julie Skripaľovej nedostala víza.

Všetko vyzerá ako dôsledné fyzické zahladzovanie dôkazov. Rovnako ako lavičky v parku boli okamžite odstránené a samozrejme videozáznamy, keď policajt alebo špeciálne sily v špeciálnom oblečení prehliadajú túto lavičku, zatiaľ čo sa tam pohybujú ľudia bez akejkoľvek ochrany.

Na otázku, či obviňuje britskú vládu zo zahladzovania, povedal: „Nevylučujem to, ak nám neposkytnú informácie.

Spomenul, že „za posledné roky v Londýne zahynulo približne 10 ruských občanov. Všetkých 10 prípadov bolo vyšetrovaných v utajenom režime. Nerozumieme prečo.“ Pýta sa, „kto má z toho prospech?„.

Rozhodne, z toho čo sa deje, politicky profitovala Veľká Británia.. a je to zaujímavá situácia, keď krajina, ktorá opúšťa EÚ, určuje politiku EÚ voči Rusku,“ dodal.

Lavrov tiež tvrdí, že kauza Skripaľovcov je „zločin, vážny zločin.“ Rusko chcelo byť súčasťou vyšetrovania „lebo to sú naši občania, aspoň dcéra Skripaľa je občianka Ruska, a u Skripaľa sa zdá, že má dvojité občianstvo – Ruska a Spojeného kráľovstva.

Rusi sa pýtali na mnohé veci a britská strana ich ignorovala. Podľa Lavrova od nich chceli počuť len jedno: „povedať, či to urobil Putin, alebo či stratil kontrolu nad tými, ktorí to urobili. To bolo všetko, čo chceli Briti s nami prediskutovať.

Vzťahy s Amerikou

Tvrdenia, že Rusko zasiahlo v posledných prezidentských voľbách v USA, „boli určené na zničenie vzťahov medzi Ruskom a Amerikou,“ povedal pán Lavrov.

Povedal, že spôsob, ktorým to riešil Rex Tillerson, bývalý minister zahraničných vecí USA, bol „nezrelý“ a „veľmi detinský„, pretože odmietol zdieľať dôkazy, ktoré vraj vyšetrovatelia odhalili.

Takisto odmietol myšlienku, že jeho krajina môže vlastniť kompromitujúci materiál o prezidentovi Trumpovi a povedal, že obvinenia bez dôkazov sú „hanebné„.

Neviem, čo si môžu ľudia opäť vymyslieť,“ povedal a dodal, že tvrdenia o zasahovaní Ruska do volieb v roku 2016 sú „prejavom hlbokých domácich rozporov, pretože porazení nemajú odvahu prijať fakt, že prehrali voľby.

Sýria

Channel 4 tvrdí, že Rusi zásahom v Sýrii „vytvorili milióny utečencov„.

Lavrov pripomína, že ruská účasť v Sýrii začala v septembri 2015, štyri a pol roka po „Arabskej jari“ a väčšina utečencov už bola v tom čase mimo Sýrie.

Ruský minister odmieta rétoriku, že vláda Bashar al-Assada je „vládou zodpovednou za zabíjanie stoviek tisíc vlastných občanov a milióny ľudí bez domova. A že podľa Trumpa ide o ‚zvieratá, ktoré zabíjajú plynom‘“ Civilisti podľa neho umierajú lebo je vojna, ktorá začala na základe chýb všetkých, vrátane sýrskej vlády. Rusko sa spolu s Tureckom a Iránom snaží o diplomatické riešenie, ktoré akceptuje aj sýrska vláda.

Nemáme radi nikoho,“ odpovedal Lavrov na otázku, čo sa páči prezidentovi Bashar al-Assadovi.

Diplomacia a politika sa netýkajú pojmov ako ‚páčiť sa‘, či ‚nepáčiť‘, je to terminológia určená pre ľudí ako jednotlivcov. Prezident Assad chráni suverenitu svojej krajiny. Chráni svoju krajinu a v širšom zmysle aj región pred terorizmom, ktorý mal do prevzatia moci v Damasku v septembri 2015 skutočne len asi pár týždňov,“ povedal Lavrov

Pripomenul chyby Západu na Blízkom a Strednom Východe, či v Severnej Afrike. To všetko viedlo k rozvoji terorizmu a teroristických organizácií.

Čokoľvek sa civilizovaný Západ snaží priniesť na Blízky Východ a do Severnej Afriky, sa vždy ukáže byť v prospech teroristov.

Lavrov si myslí, že o budúcnosti Assada a budúcnosti Sýrie musí rozhodnúť sýrsky ľud.

Musí existovať nová ústava. Na základe novej ústavy musia byť voľby. Voľby by mali byť slobodné, spravodlivé, monitorované OSN a všetci občania Sýrie, nech sú kdekoľvek, by mali mať právo voliť.

Rusko neplánuje v Sýrii zostať natrvalo, jeho prítomnosť sa postupne znižuje. Lavrov spomína, že základne, ktoré má v Sýrii jeho krajina k dispozícii, nie sú skutočne plnohodnotné základne,

Medzinárodné vzťahy

Sankcie boli podľa Lavrova užitočné. Naučili Rusov spoliehať sa na vlastné sily

Pod ich vplyvom došlo „na vybudovanie vlastnej kapacity v kľúčových odvetviach hospodárstva, bezpečnosti a iných oblastiach, od ktorých závisí nezávislý štát. V posledných rokoch sme sa naučili veľa, vrátane toho, že v týchto otázkach sa nemôžete spoliehať na Západ. Nemôžete sa spoliehať na západné technológie, pretože môžu byť okamžite zastavené. Nemôžete sa spoliehať na veci pochádzajúce zo Západu, ktoré sú nevyhnutné pre každodenný život obyvateľstva, pretože môžu byť zastavené. Takže sme určite dostali lekciu.

Rusko je však za zrušenie sankcií. Vzhľadom na to, že na sankcie odpovedalo protisankciami, došlo by k recipročným opatreniam aj na ruskej strane

Lavrov tvrdí, že chaos je pre Rusko nevýhodný. Ak niekto oponuje, že je to pre nich užitočné, pripomína, že Rusko sa pripravovalo na udalosti, ktoré boli pre krajinu mimoriadne dôležité. Spomenul voľbu prezidenta a Majstrovstvá sveta vo futbale

Lavrov odmieta úvahu, že sa Rusko usiluje o vytvorenie nového svetového poriadku. Tvrdí, Rusko by „malo byť jedným z hráčov a za rovnoprávnych podmienok posudzovať, ako je využívaná objektívna realita multipolárneho sveta vznikajúce pred našimi očami, spôsobom prijateľným pre všetkých.

Pripomína, že Rusko je cieľom útokov preto, lebo „tí, ktorí na Západe určujú politiku rusofóbie,“ strácajú vplyv.

Konštatuje, že „je veľmi bolestivé stratiť nadvládu v medzinárodnej aréne, ktorá trvala pol tisícročia. Stručne povedané. A to nie je kritika, ale skutočnosť. Chápem pocity ľudí, ktorí kedysi dominovali v Indii, v Afrike, v Ázii a ďalších častiach sveta, a teraz si uvedomujú, že ich čas uplynul.


Publikovaný

v

od