Vyberte položku Stránka

Rusko by malo začať vyrábať nadzvukové civilné lietadlo, tvrdí Putin

Rusko by malo začať vyrábať nadzvukové civilné lietadlo, tvrdí Putin

Portál Expert informoval o návšteve Vladimíra Putina na letisku v Kazani. Počas návštevy sa Putin vyjadril, že je čas, aby Rusko oprášilo technológiu civilných nadzvukových letov.

Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin navrhol zostrojiť ruské nadzvukové civilné lietadlo.

[sociallocker][/sociallocker]

Ruský prezident to povedal, keď sledoval prvý let obnovenej výroby nadzvukového strategického nosiča rakiet Tu-160M, informuje agentúra „Interfax“.

Ruský líder pripomenul, že aj v sovietskych obdobiach existovalo civilné nadzvukové lietadlo Tu-144. Jeho prevádzka bola veľmi rýchlo ukončená, pretože lietadlo bolo nerentabilné a letenky príliš drahé.

Spotreba paliva bola pri TU-144 na osobu a kilometer 10krát vyššia ako pri TU-154

Dnes je podľa prezidenta situácia odlišná, pretože v súčasnosti pôsobia v krajine veľké a bohaté spoločnosti, ktoré by nové lietadlá mohli používať.

Vladimír Putin tiež zdôraznil, že v modernej realite bude nadzvukové civilné lietadlo veľmi žiadané. Vďaka nemu bude možné rýchlo lietať do najodľahlejších oblasti Ruska.

Vedúci spoločnosti Spojená letecká korporácia Jurij Sľjusar na druhej strane povedal prezidentovi, že spoločnosť už vyvinula projekt nadzvukových civilných lietadiel.

V minulosti predstaviteľ firmy Tupolev oznámil, že firma je pripravená skonštruovať biznis-jet pre 20-25 osôb s využitím skúseností z výroby TU-160.

Modernizácia TU-160

Počas návštevy letiska Putin podpísal zmluvu na hĺbkový upgrade lietadiel TU-160.

Celkove sa zmodernizuje 10 bombardérov na verziu TU-160M, s kódovým názvom NATO Blackjacks. Cena modernizácie bude 15 miliárd rubľov (188,14 milióna libier) za každé lietadlo. Posledné by malo byť odovzdané do roku 2027.

Okrem trupu a krídel sa z pôvodného lietadla nezachová prakticky nič. Lietadlo dostane úplne novú navigáciu, elektroniku, prostriedky na REB a nové motory. Celkove sa vymení väčšina dielov lietadla.

Výrobca lietadla firma Tupolev tvrdí, že modernizovaná verzia bude o 60 percent účinnejšia ako staršia verzia so značným zlepšením v oblasti zbraní, navigácie a leteckej elektroniky.

TU-160M ​​je schopný prepraviť 12 rakiet s plochou dráhou letu alebo 12 rakiet krátkeho dosahu s nukleárnymi hlavicami a môže lietať 12 000 km bez prerušenia.

tu-144

Modernizovaná verzia TU-160M bude o 60% účinnejšia

Je to vážny krok smerom k rozvoju našej hi-tech sféry a posilneniu schopnosti krajiny brániť sa,“ povedal podľa agentúry Reuters Putin

Prezident si myslí, že nové lietadlo posilní schopnosť ruských jadrových zbraní.

Rusko sa tiež zameriava na výrobu modernizovanej verzie svojho tankovacieho lietadla Il-78 s názvom NATO Midas, ktorý dokáže doplniť palivo TU-160 uprostred letu. To umožní nosiču rakiet dosiahnuť akýkoľvek bod planéty.

O autorovi

1 Komentár

  1. Samuel Kováčik

    Lepšie ako investovať peniaze do zbraní

Pin It on Pinterest

Share This