Podľa správy z ruských agentúr RIA a TASS, Rusko zaradilo do služby nosiče rakiet Kindžal. Sú to lietadlá MiG-31BM prispôsobené na túto misiu. Je ich celkove desať
[sociallocker][/sociallocker]
Lietadlá MiG-31BM prešli náročnou úpravou, ktoré z nich spravili špecializované stroje. Zmeny boli tak obsiahle a špecifické, že lietadlá dostali nové označenie MiG-31K
https://www.youtube.com/watch?v=jZ4a2ZE1jZ8
Desať strojov sa zdá relatívne málo, keďže každé lietadlo môže niesť len jednu strelu. Avšak vzhľadom na mimoriadnu rýchlosť, zakomponovanie technológie stealth a schopnosť manévrovania je úspešnosť zásahau prakticky 100%. 10 rakiet znamená napríklad zničenie desiatich lodí
Podľa informácií budú lietadlá rozmiestnené niekde na juhu Ruska.
Pravdepodobné umiestnenie bude zrejme Krym a Mozdok v Severenom Osetsku, keďže odtiaľto môžu pohodlne zasahovať ciele, ktoré sú momentálne najväčšou hrozbou. Po streľbe raketami Tomahawk v Sýrii s doletom okolo 1500 km, treba byť pripravený na útok voči ruským základniam a eliminovať možné hrozby.
Operačný rádius MiG je 720km a samotná raketa Kindžal má dolet 2000 km.
Dolety rakiet Kindžal a Tomahawk
Rusko má základne na severozápade Sýrie a útok na tieto základne bude za následok odvetu.
Pozrieme sa na mapu, kde sa strieľa, odkiaľ sa strieľa, kde je reálne možné lietať a kde nie.
Nie je možné lietať nad krajinou, ktorá nie je vyslovene priateľská, alebo je dokonca nepriateľská (Turecko, Gruzínsko, Azerbajdžan, Irán). Čiže sa bude strieľať len z neutrálnej oblasti mora, z územia vlastnej, alebo vyslovene spriatelenej krajiny. Na rozdiel od Kalibrov, je Kindžal naviac raketa letiaca po balistickej krivke, nie je to manévrujúce bezpilotné lietadlo, čiže bude letieť priamym smerom.
Streľba cez cudziu krajinu bez povolenia je považovaná za nepriateľský akt. Akékoľvek použitie Kindžalu z Krymu proti cieľom ľubovoľného druhu postaví Turecko pred dilemu. Streľba je možná len cez jeho územie. Turecko ako člen NATO nesmie dovoliť nikomu útok na člena aliancie. Buď preruší spoluprácu s Ruskom, alebo fakticky prestane byť členom NATO.
Streľba na ciele cez územiu Iránu zrejme problém nebude. Irán možno len vysloví nejakú nótu, ale to je asi tak všetko.
Ak by boli nejaké MiG-31 umiestnené aj v Sýrii a útok by sa viedol cez územie Iraku a Saudskej Arábie smerom na Červené more, tiež by to zrejme nevyvolalo vojnovú reakciu. Saudi aj tak s Ruskom spolupracujú len na čiastkových problémoch ale v princípe sú na opačných stranách barikády už dnes.
Z Krymu je to k opačným brehom pri pobreží Turecka a Gruzínska do 500km. Ak odtiaľ vypustí Kindžal, v dosahu je pobrežie Stredozemného mora až za Sardíniu, začiatok Červeného mora pri pobreží Izraela a aj Perzský záliv. Aby sa torpédoborce vyhli odvete pri prípadnom útoku na Sýriu, mali by k dispozícii len Červené more. Rakety by museli odpaľovať z hraničného dostrelu Červeného mora. Pri útoku zo Stredozemného mora aj Perzského zálivu, lode ostávajú celý čas v dostrele Kindžalu, keďže Tomahawk zo západnej časti Stredomoria nedoletí a lietadlá z Mozdoku pokrývajú celý Perský záliv ďaleko za Hormuzský prieliv. Samozrejme, je možné použiť aj rakety s plochou dráhou letu AGM-158 JASSM-ER odpaľované z bombardérov B-1B a B-2 na vzdialenosť 800-1000km
V každom prípade sa tým ale predĺži reakčný čas, ak Rusi vedia registrovať odpaly (radar z Armaviru na juhu Ruska s dosahom tisícky kilometrov, by to mal vedieť zachytiť).
Ako by fungoval systém s MiG-31?
Na situáciu treba reagovať doslova v minútach.
Však si len predstavte, že z priestoru Červeného, Stredozemného mora, alebo Perzského zálivu odštartuje niekoľko 100 rakiet Tomahawk na Sýriu. Musíte mať k dispozícii lietadlá, ktoré dokážu vrátiť úder okamžite bez organizovania prípravy, tankovania vo vzduchu apod. Pri Astrachani, či Mozdoku sa zdá, že by nevedeli reagovať na hrozby zo Stredozemného a z Červeného mora. Jedine Perzský záliv by mali pokryté lepšie ako Krym. Z uvedených dôvodov vyzerá byť Krym na pokrytie hrozieb v okolí Sýrie ideálne miesto.
Lenže letisko na Kryme je k dispozícii aj pre lietadlá z centra Ruska. Operačný dolet lietadla pri nadzvukovej rýchlosti je zrejme dolet, keď neletí podzvukovou rýchlosťou. Ibaže lietadlo môže kľudne letieť naplno iba do odpálenia rakety, potom sa otočiť a úspornou rýchlosť sa vrátiť. Ak má naviac v blízkosti odpálenia vlastné letisko (Krym), operačný dolet sa v tomto prípade skoro dvojnásobne predlžuje.
Rovnako treba rátať aj s účasťou Iránu na základe dohody s Rusmi o poskytnutí letiska v Hamadane pre ruské bombardéry. Odpálenie rakety sa môže udiať v medzinárodných vodách Kaspického mora, ale lietadlo už môže doplachtiť do Hamadánu, nemusí sa spoliehať na návrat na domovskú základňu.
Úlohou záchytných stíhačiek počas poplachu je okamžite reagovať na hrozby zvonka. V prípade MiG-31K však pôjde o zbraň odvety. Bude však fungovať ako bol za čias socializmu nacvičovaný útok proti prieskumných lietadlám SR-71. Za čias súperenia socializmu a kapitalizmu Spojené štáty vyvinuli unikátny stroj, ktorý dodnes nemá žiadnu analógiu a dodnes pôsobí ako výtvor sci-fi.
Výška, rýchlosť a čiastočná aplikácia stealth technológie dávali protivzdušnej obrane len malé časové okno na reakciu. Stíhačky MiG-25, ktoré boli pre účely obrany vyvinuté, mali len jednu úlohu. Bleskurýchle vystúpať čo najvyššie a odpáliť riadenú strelu proti pohybu SR-71. Zjednodušene povedané to bol drak nalepený na motory s brutálnym výkonom.
Rovnako sa bude správať aj misia s raketami Kindžal. Lietadlo musí vedieť odštartovať čo najrýchlejšie, čo najrýchlejšie dosiahnuť oblasť vypustenia rakety spolu s potrebnou výškou, rýchlosťou a azimutom.
Z pohľadu logistiky sa nezdá príliš účelné rozdeľovať lietadla, ktoré potrebujú špeciálnu údržbu po rôznych letiskách, skôr by sa dalo predpokladal, že budú buď koncentrované, alebo rozdelené maximálne na dve skupiny.
Teoreticky by teda mohli byť napríklad 4 ks na Kryme a 6ks v Mozdoku. To by pokrylo kľúčové hrozby. Keď bude na odpálenie Kindžalov prispôsobená ďalšia várka lietadiel, môže sa jedna letka presunúť do Sýrie.