Rusko, ktoré sa donedávna takmer nezúčastnilo svetového trhu s obilím, sa stáva významným hráčom a vytesňuje Západ

Nová pozícia Ruska čoby poľnohospodárskej veľmoci vyvoláva vážne obavy v Európe, neschopnej súťažiť s ruskými cenami obilia, rovnako ako v Spojených štátoch, ktoré v ňom vidia hrozbu pre jeho vplyv na Strednom východe.

BFM TV: Rusko sa stáva hlavným hráčom na svetovom trhu s obilninami. A ako uvidíte, dámy a páni, vedie to k mimoriadne zaujímavým štrukturálnym zmenám. V prvom rade, ako môžeme posúdiť toto medzinárodné prerozdeľovanie na svetovej mape obilnín?

Benaouda Abdeddaïm, finančný pozorovateľ:

„V roku 2000 netvoril podiel Ruska na svetovom trhu ani jedno percento. V tejto sezóne sa však jeho podiel odhaduje na 18 percent. Agentúra Bloomberg hlási, že objem vývozu (obilnín) v Európskej únii klesol v tejto sezóne o štvrtinu, zatiaľ čo objem ruského vývozu vzrástol o 20 percent. Francúzska špecializovaná agentúra Agritel uvádza, že Rusko už niekoľko týždňov vyváža, citujem, ’asi jeden milión ton obilia, vrátane 830 tisíc ton pšenice’.”

So silou Ruska je ťažké súťažiť v hlavných tendroch v Afrike a Ázii. Finančný zdroj v Londýne povedal, že v posledných troch mesiacoch Rusko vyhralo všetky výberové konania na dodávky obilia na svetovom hlavnom odbytovom trhu – Egypte. Ale Rusko má vedúce postavenie aj v Turecku, Bangladéši či Nigérii, kde tiež získali veľké podiely na trhu. Indonézia, veľká dovážajúca krajina, ktorá predtým kupovala veľké množstvo obilia na Ukrajine, sa dnes obrátila na vývoz z Ruska.

BFM TV: Ako môže byť tento prielom vysvetlený, Benaouda?

Benaouda Abdeddaïm:

„Najdôležitejším faktorom je vysoká konkurencieschopnosť cien dosiahnutých v dôsledku pádu rubľa. Navyše – uprostred veľkej modernizácie. Aby sa zvýšila efektivita, Rusko nakupuje pokročilé technológie v Európe a v Spojených štátoch. Americké ministerstvo poľnohospodárstva zaznamenalo posledné údaje o vyššej úrode obilia v Rusku na úrovni 83 miliónov ton, čo je nový rekord, ktorý 2,2-násobne prekračuje ukazovatele Francúzska.

Okrem toho hrá rozhodujúcu úlohu politika štátnej pomoci. Americký časopis BusinessWeek vo svojej štúdii vysvetľuje, že štátna pomoc pomohla výrobcom znížiť náklady o 50 percent oproti konkurencii. Vážnym dôsledkom je, že Rusko môže stále zvyšovať ponuku, a to aj v čase, keď ceny svetových obilnín výrazne rastú.”

BFM TV: To znamená, že tieto zmeny nie sú príležitostné a vôbec nie posledné?

Benaouda Abdeddaïm:

„Nemecko a Poľsko sú dnes v pokušení držať svoje produkty v skladoch na lepšie časy vo vzťahu k cenám. Pokiaľ ide o Francúzsko, bude musieť prehodnotiť svoju obchodnú politiku, a to aj v súvislosti s partnermi, pri ktorých sa zdalo, že spolupráca je už hotová vec, akými sú Pobrežie Slonoviny, Senegal a Kamerun. Francúzski analytici sa obávajú, že sa k nim dostanú návrhy ruských vývozcov, ktorým nebude možné konkurovať.”

Úzkosť tiež badať v Spojených štátoch, no z iného uhla pohľadu. V júli bola spoločne s Pentagonom vykonaná vedecká štúdia, v ktorej sa štyri americké univerzity pokúsili vysvetliť, akým spôsobom Rusko posilňuje strategický vplyv na Strednom východe a v severnej Afrike, kvôli svojmu postaveniu ako obilnej veľmoci. Vyvíja teda tlak na kanály zásobovania potravinami a tým na zabezpečenie potravín v regióne.

Pred tri a pol rokom sme sa v Bruseli stretli s členom predchádzajúcej zostavy Európskej komisie. Náš partner zapochyboval o tom, či sa Rusko, ktoré je zaťažené vonkajšími sankciami po ukrajinskej kríze, bude schopné uživiť, a dodal, že „nie je schopné produkovať potraviny pre vlastnú potrebu”. Dnes sa zdá, že Rusko úplne odpovedalo na túto otázku.


Publikovaný

v

od

Značky: