Ruskí oligarchovia sa boja pritvrdenia západného dohľadu a prevádzajú peniaze do Ruska

Ruský portál Vesti komentuje správu, že na účtoch Sberbank sa za posledný polrok na súkromných vkladoch zjavili „stovky miliónov“ dolárov. Oligarchovia sa boja západných sankcií a časť peňazí vracajú domov

29. januára 2017 ministerstvo financií USA publikovalo takzvaný „Kremeľský zoznam„, ktorý zahŕňal takmer všetkých známych politikov a podnikateľov Ruskej federácie. O niečo neskôr americký minister financií Stephen Mnuchin sľúbil nové sankcie.

[sociallocker][/sociallocker]

Sberbank je najväčšia banka na trhu vkladov a VIP-služieb. Ak sa chcete stať takýmto klientom, na Vašom účte musí pristáť aspoň 100  miliónov rubľov (alebo ekvivalent)

Banka zverejnila len čiastočné údaje o rekordnom príleve klientských prostriedkov zo zahraničia.

Rast aktív v januári 2018 je takmer trikrát vyšší než vlani v januári. Dôvod je očakávanie amerických sankcií koncom decembra a januára. Vklady sa vracajú. Veľký príliv prostriedkov prichádza hlavne zo Švajčiarska, Londýna a tiež z Rakúska, ale odtiaľ oveľa menej,“ povedala šéfka súkromného bankovníctva Sberbank Evgenia Ťjurikova.

Odhaduje príliv „stoviek miliónov dolárov„.

Zdalo sa mi, že posledný týždeň v decembri a v januári všetci žili v očakávaní, že teraz 29. januára a 2. februára budú sankcie, no a treba ich [peniaze] niekam previesť,“ vysvetlila.

Podľa výsledkov roka 2017, privátne bankovníctvo Sberbank zvýšilo svoj počet zákazníkov o 37% a aktíva v správe o 78%.

Hlavný nárast sa vyskytol v druhej polovici roka, keď začala diskusia o nových sankciách a sprísnení kontroly účtov v EÚ.

To sú tisíce zákazníkov,“ poznamenala Ťjurikova. Priemerný vklad na účte vzrástol z 2,3 milióna na 3,8 milióna dolárov.

Sme svedkami rastu zákazníkov od júna 2016. Pomohla deoffshorizacia: niekto sa bojí, a niekto sa proste rozhodol ostať čiastočne otvorený.  Sberbank bol v tomto smere stále aktívny a zachytil príliv finančných prostriedkov od ostatných retailových bánk aj prostredníctvom záchranných balíčkov,“ – povedal bankárka.

Je to repatrizácia vkladov?

Zdalo by sa, že reči o tom, že bohatí Rusi postupne presúvajú vklady domov sú reálne. Ak však porovnáme množstvo prostriedkov, ktoré boli vyvezené, potom sú to len drobné

V máji roku 2015 bola vyhlásená amnestia na offshore vklady a do mája roku 2016 sa odhaduje návrat niekoľkých miliárd dolárov. Zároveň však do Luxemburgu a Cypru odišlo vyše 12 miliárd.

V Rusku boháči vyviezli do zahraničia a majú v daňových rajoch prostriedky odhadom vyše 45% HDP

HDP Ruska bolo v roku 2016 1283 miliárd dolárov. Takže jednoduchou úmerou sa dostaneme k číslu zaparkovaných aktív v zahraničí okolo 600 miliárd dolárov.

Takže pár sto miliónov na účtoch Sberbank sú skutočne len drobné.

Ukazuje to tiež na mieru propagandy. Skutočne veľkí hráči sa o svoje peniaze evidentne neobávajú. Ak niekoho chytá záchvat paniky, sú to zrejme len „malé ryby“ strední podnikatelia, ktorí si uliali peniaze do zahraničia a chcú ich mať pod dohľadov.

Londýnske prekvapenie

Oligarchovia, ktorí žijú v Londýne pod zámienkou ochrany pred politickým prenasledovaním sa nechystali zachrániť sa.

Pre pár dňami prebehol tlačou oznam, že sa niektorí Rusi chcú z Londýna vykúpiť a vrátiť sa domov.

V Londýne žili luxusným životom a na žiadosti z Ruska o vydanie, kvôli zločinom, ktoré spáchali, Londýn nereagoval. Veď to boli predsa politickí utečenci, pred tyranskou vládou Putina.

Posledná anglická vláda však začal „robiť poriadky“. Ak nebudú bohatí Rusi vedieť vysvetliť, odkiaľ majú bohatstvo, ich prostriedky budú zmrazené.

Ruský ombudsman podnikateľov Boris Titov sa minulý týždeň stretol s približne 40 podnikateľmi v Londýne. Okolo desať veľkých oligarchov by sa chcelo vrátiť do Ruska. Žiadajú len jedno, aby neskončili vo väzení

V Rusku obyvatelia týchto ľudí nechcú. Naopak, jediné čo chcú voliči Putina vidieť, sú veľké ryby za mrežami.

Ak Putin schváli repatriáciu najbohatších Rusov z Anglicka, potom sa prostriedky, ktoré vrátia do Ruska budú merať možno aj na desiatky miliárd dolárov. Pred voľbami prezidenta, ktoré sa konajú v marci, je však ťažké si predstaviť podobnú amnestiu.


Publikovaný

v

,

od