Vyberte položku Stránka

Ruskí oligarchovia reagujú pozitívne na lákanie Vladimíra Putina

Ruskí oligarchovia reagujú pozitívne na lákanie Vladimíra Putina

Agentúra Bloomberg komentuje zaujímavý jav. Podľa správy spôsobili americké sankcie voči ruským subjektom snahu priviezť zo zahraničia čo najviac peňazí pod ochranu Ruska.

[sociallocker][/sociallocker]

Už roky vyzýva Vladimír Putin ruských magnátov, aby svoje miliardy ukryté v daňových rajoch priviezli domov. Doteraz však oligarchovia na tieto snahy nereagovali ničím iným, iba zdvorilými úsmevmi.

Ale po tom, ako na jar Trumpova administratíva zaútočila tvrdými sankciami na oligarchov a ich ríše, kremeľské posolstvo začalo byť mimoriadne zaujímavé.

Spojené štáty kontinuálne pritvrdzujú sankcie týkajúcich sa údajného zamiešavania sa Ruska do amerických volieb, Niekoľko najbohatších mužov v krajine a ich obrovské spoločnosti začali kvôli obavám z amerických postihov prinášať svoje aktíva naspäť do Ruska. Niektorí znova registrujú firmy v Rusku, iní presúvajú hotovosť z dolárov do eura a dokonca aj do rubľov.

Oligarchovia sa snažia chrániť pred nepredvídateľnosťou Trumpovej administratívy a Kongresu. A ako sa blížia voľby do Kongresu v medziobdobí Trumpovej vlády, je možné pozorovať trend zrýchľovania ďalších útokov na Moskvu a obviňovania Kremľa zo zasahovania do volieb. Je zrejmé, že demokrati sa pokúsia vytlačiť maximum z imaginárneho zásahovania, aby získali parlamentnú väčšinu.

Spolu s tým vyprázdňujú svoje účty v USA a Európe aj najväčší ruskí vývozcovia, ktorí prenášajú významnú časť týchto peňazí do štátnych ruských bánk. Údaje o platobnej bilancii ukazujú, že súkromný sektor už tretí štvrťrok za sebou vracia viac majetku domov ako vyváža do zahraničia.

Momentálne sa samozrejme v štatistikách tento spätný tok sotva prejaví, keďže je prehlušený miliardovým odlivom preč z Ruska, ako sa investori (zahraniční aj miestni) zbavujú rubľov a iných miestnych aktív.

Ale aj keď to nepomôže oživiť ekonomiku, trend je víťazstvom pre úsilie šéfa Kremľa udržať ruskú elitu na svojej strane – a zvýšiť svoj vplyv nad nimi. Zároveň je toto víťazstvo neúspechom v snahe USA zasiať nesúlad do vzťahov medzi vládou a oligarchami.

O autorovi

Príspevky za Máj

Pin It on Pinterest

Share This